azospermi
Erkek Sağlığı, Slider 1,

Azosperm nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Çocuk sahibi olmak isteğinde olan bir çok çiftin beklentileri her zaman doğal yolla  karşılanamıyor.  Günümüz koşullarında stres, kotu beslenme, çevresel faktörler gibi gerek kadın gerek erkek üreme hücrelerini kötü yönde etkileyecek koşulların artmasıyla doğal yolla çocuk yapabilme ihtimali her geçen gün azalıyor. Bundan çok değil 15 sene önce erkeğin sperm sayısına normal demek için 50 mil./cc yeterli iken bu sayı Avrupa Üroloji Birliğinin verilerine göre ilk önce 20 mil./cc sonrada 15mil./cc’ye çekildi. Erkeğin ortalama değerleri tüm dünyada gerileme kaydetti. Sperm sayısı istenilen düzeyin altında olan ve korunmasız beraberliğe rağmen çocukları olmayan çiftlere yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olmanın yolu açıldı.

Çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaklaşık %15’ini oluşturan bir grup vardır ki bu grupta hiç sperm hücresi bulunmamaktadır. Bu duruma azospermi denilir. Azospermi  temelde iki nedene bağlı olabilir. Birincisi testislerin(yumurta) ürettiği spermi dışarıya ulaştıramaması(obstruktif tip) ikincisi ise testislerin sperm üretiminde yetersiz kalmasıdır(nonobstruktif). Bu iki durumu ayırt etmede hastanın geçmiş tıbbi öyküsü, yapılan muayenesi ve istenilen tetkikler yol gösterici olur. Genetik hastalıklar, hormon üretim bozuklukları, testisi etkileyebilecek geçirilmiş ameliyat öyküsü, kanser tedavisi gibi pek çok neden bu durumu yapabilirken bazen altta yatan hiçbir problem saptanamayabilir. Sperm hücrelerinin sıfır olduğu hastalarda modern tıbbın önerdiği tedavi seçenekleri mevcuttur. Ayrıntılı değerlendirmeler yapıldıktan sonra önerilen ve en sık başvurulan yöntem mikroskop eşliğinde testis dokusunun ayrıntılı bir şekilde incelendiği ve sperm üretebilme potansiyeli olan alanların saptanabildiği Mikro-TESE operasyonudur. Spermiogram testi sonrası sıfır sperm saptanmış hastaların yaklaşık %50’sinde Mikro-TESE operasyonu sonrası sperm bulunabilmektedir.

Bulunan spermler dondurulup sonra kullanılabilmekte ya da aynı gün hemen işleme sokularak tüp bebek dediğimiz yöntemle embriyo oluşturularak çocuk yolunda ilk adım atılmaktadır. Operasyon sonrası sperm bulunamayan hastalarda alınan örneklerin incelenmesi ileriye yönelik tedavide yol gösterici olabilir.  Bu verilerin ışığında bir grup hastada en az 6 ay geçtikten ve testis dokusu iyileştikten sonra Mikro-TESE operasyon tekrarlanabilir. Tekrarlayan operasyonlara ya da elde edilen test sonuçlarına göre hala sperm elde edilememiş hastalarda yakın bir gelecekte kök hücre tedavisinin tedavi edici olacağı umut edilmektedir.

Op. Dr. A. Egemen AVCI

Kadin-Hastaliklari-Dogum-Genel-Jinekoloji-227773-555x284
Kadın Hastalıkları, Slider 2,

Jinekoloğa Gitmeniz İçin 10 Neden !

Doç. Dr. Tolga Ergin kadınların jinekologa gitmesini gerektiren 10 nedeni açıklıyor

Yıllık smear, ultrasonografik muayene ve meme kontrolü

Cinsel birlikteliği başlamış her kadın mutlaka yılda en az bir kez olmak üzere jinekolojik muayeneye gitmesi gerekir. Her kadının yılda bir kez smear testi yaptırması ve meme muayenesi yaptırması özelliklede 40 yaşından sonra meme mamografisi  ile birlikte ultrasonografi de çektirmelidir.

Adet düzensizliği, adet görememe ya da sık adet görme

Her ay görülen adet kanamalarının 21 günden kısa 35 günden uzun olması halinde adet  siklusu anormal olarak değerlendirilir. Ayrıca adet kanamalarının çok az veya çok fazla olduğu, ara kanamaların olduğu ya da hiç adet görülmediği hallerde mutlaka bir jinekoloğa muayene için başvurulmalıdır.

Anormal vajinal akıntı

Hemen hemen her kadın hayatının bir döneminde mutlaka basit vajinal enfeksiyonlar ile karşı karşıya kalır. Tıp dilinde candida
olarak adlandırılan mantarlar, bakteriyel vajinozis  enfeksiyonları  ve trikomonas, vajina florasının bozulması ile birlikte ortaya çıkarlar. Kadının vajinasında ciddi derecede rahatsız eden kaşıntı, sarı veya gri-yeşil renkli akıntı ayrıca akıntının anormal kokulu olması ile rahatsızlık kendini gösterir. Bu tür durumlarda herhangi bir jinekoloğa başvurmanız gerekir. Doktordan yardım aldığınız taktirde bu tür sorunlarınız size önerilen çok basit lokal fitiller veya kremler ile tedavi edilecektir.

Genital bölgede siğil

Human Papilloma Virüs (HPV) olarak adlandırılan virüsler genellikle cinsel temas yolu ile bulaşır ve genital siğillere sebep olurlar. Çok fazla türü olan bu virüsler oldukça yaygın olarak görülürler. Genital bölgede siğil oluşumuna neden olmasının yanı sıra rahim ağzı kanserlerine de neden olabilmektedirler. Bu sebeple de genital bölgede siğil görüldüğü takdirde mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Kasık bölgelerinde görülen şiddetli ağrılar

Bir kadında eğer yumurtalık kistleri oluşmuş ise kist hangi yumurtalıkta meydana geldiyse genellikle o kasıkta şiddetli ağrılara neden olabilirler. Bu sebeple de şiddetli kasık ağrıları gözlendiğinde ilk akla gelen yumurtalık kistleridir. Yumurtalık kistlerinin birçok farklı türü mevcuttur ve bunların çoğunluğu iyi huyludur. Ancak kötü huylu olanları da vardır. Bu nedenle de kadınlar bu tür ağrılar hissettiğinde bir kadın doğum uzmanına başvurarak muayene olmaları gerekmektedir.

Cinsel ilişki sonrası vajinal kanama

Cinsel ilişkiden sonra vajinada görülen kanama rahim ağzı enfeksiyonlarının ya da rahim ağzı yaralarının bir belirtisi olabilir. Ayrıca bu kanamalar rahim ağzı kanserinin de bir belirtisi olabileceği için ilişki sonrası vajinada görülen kanama ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekir.

Sonradan ortaya çıkan adet dönemi ağrıları

ilk adet döneminden itibaren bazı bayanlarda görülen adet ağrıları rahim kasılmalarına bağlı olarak oluşur ve genelde masum ağrılardır. Bu ağrılar genelde ağrı kesicilere olumlu yanıt verirler. Bunun dışında İlerleyen yaşlarda ve sonradan ortaya çıkan adet dönemi ağrılarının altında ise endometriozis rahatsızlığı ilk akla gelen sebeptir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Aile planlaması

İstenmeyen ya da zamansız bir gebelikten korunmak için ile yapılması gereken ilk iş doktorunuzla birlikte kendinize uygun doğum kontrol yöntemini seçerek aile planlaması yapmanız olacaktır. Uygulanan her yöntemin kadına avantajları ve yan etkileri  olabilir. Bu yüzden size en uygun yöntemi seçmek için eczane ya da arkadaşlarınızdan tavsiye almak yerine mutlaka bir kadın doğum hekimine başvurmanız oldukça önemlidir.

Memede ele gelen sertlik-ağrı

Son yıllarda oldukça sık görülen meme hastalıkları, kadınların doktora başvurması için en önde gelen sebeplerdendir. Yapılan araştırmalara göre son yıllarda her 8-10 kadından birinin meme kanseri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle meme kanserine yakalanma riski nedeni ile kadınların her ay adet sonrası kendilerine meme muayenelerini yapmaları ve yapılan muayene sonrası ele gelen sertlik veya anormal bir durum varsa mutlaka bir hekime gitmelidirler.

Adet görememe yani Menopoz

Menopoz, genelde yanlış bilinen yaşlılık döneminin bir başlangıcı değildir. Bazı kadınlarda bu dönem çok erken yaşlarda görülmektedir ve anormal bir durumdur. Buna erken menapoz adı verilir. 40 yaşından önce bu durum söz konusu ise bu süreci durdurmak için acilen bir uzmana danışılmalıdır. Kadının hayatında belirli bir süreyi içeren bu dönem artık gebeliğin olamayacağı ve adet kanamasını olmayacağı bir süreçtir. Genelde sıcak basması-terlemeler, ruhsal değişiklikler, gece uyku düzensizlikleri, genital organlarda ve idrar yollarında gerilemeye bağlı şikayetler, cilt değişikleri bu dönemin bazı bulgularındandır. Bu dönemin iyi planlanması açısından mutlaka bir kadın doğum uzmanının muayene, önerileri ve tedavisine ihtiyaç vardır.

Tüp Bebek Fiyatları Ne kadardır? Sgk Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu?
Tüp Bebek,

Tüp Bebek Fiyatları Ne kadardır? Sgk Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu?

Tüp Bebek Fiyatları Ne kadardır? Sgk Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu?

Tüp Bebek Fiyatları Ne kadardır? Sgk Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu? Tüp bebek tedavisi maddi ve manevi olarak çok zor bir süreçtir, tedavi maliyetleri değişip değişmediğini ve son yıllarda ne kadar olduğunu siz ler için araştırdık.

Tedavi fiyatları IVF tedavisinin merkezine göre değişir. Normal koşullarda uzun süreli bebeği olmayan çiftler için geliştirilmiş bir uygulama olan in vitro döllenme, bugünkü her 100 çiftten 15’inde tercihlerden biridir. Çocuk sahibi olmak için atılan bu adımda, çok miktarda para gerekmektedir. Yüksek maliyetli bir tüp bebekte, ilaç fiyatları, merkez tarafından sunulan imkanlar, doktorun deneyimi ve diğer birçok faktör IVF’nin maliyetini etkiler. Sonuç olarak, bazı merkezlerde, in vitro fertilite oranları daha ucuzdur, ancak bazıları daha yüksektir.

Tüp Bebek Ücretleri

2015’te in vitro fertilizasyon maliyeti 2014’ten çok farklı değildir. Geçen sene SGK’dan IVF raporu alan hastalar için IVF’nin fiyatı çok cesaret vericiydi. SGK’dan IVF raporu alan ebeveynlere kliniklerden 800-1500 TL fark verildi. 2013 sonunda bu fark% 200 ve ödenmesi gereken fark 2500 TL’dir. Özel kliniklerinde, ücretli hastaların maliyeti 4000-5500 TL arasında değişebilir.

In vitro fertilizasyon tedavilerinde ilâç gibi ek ihtiyaçlar, maliyeti önemli ölçüde artırmakta ve fiyatı 6000-9000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Muayene, yumurtalık takibi, laboratuar ortamında yumurta döllenmesi, döllenmiş embriyoların annenin rahmına transferi gibi birçok prosedür, IVF fiyatındaki artışın nedenleridir.

SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu?

IVF tedavisinin maliyetlerinden bazıları SGK tarafından karşılanmaktadır. Gerekli koşullar yerine getirildiğinde SSI sağlık raporunun alınmasına yardımcı olur. SGK’nın IVF ödemesinin bir kısmını karşılamak istediği koşullar şunlardır:

Tıbbi tedaviden sonra bebeğin normal şekildeki bir bebeğe sahip olamayacağı ve yardımcı üreme yöntemleri sayesinde yalnızca bebek doğabileceği konusunda bir sağlık kurulu raporu bulunmaktadır. Annelik 23 yaşında olup 40 yaşını doldurmamıştır. Tedavinin yapıldığı yerde Sağlık Ocağı ile anlaşma imzaladı. Genel sağlık sigortası prim günleri için en az 5 yıl veya 900 gün genel sağlık sigortası. Tedavi yöntemlerinin sonuçları sözleşmeli sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından belgelendirilmiş, ispatlanmış sağlık komiteleri tarafından elde edilmemiştir.

 

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?
Gebelik,

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır? Bazı kadınlar için kadınlar için hamile olduğunu öğrendiğinde yaşadığı mutluluk bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Dış gebelikte bu hayalin yıkılma sebeplerinden biridir. Kadınların korkuları arasında yer alan dış gebelik nedir, dış gebelik olduğu nasıl anlaşılır gibi sorulara sizler için açıklık getirmek istedik. Bu soruların yanı sıra dış gebeliğin ne gibi tehlikelere neden olduğunu da yazılarımızda sizlere anlatmaya çalıştık.

Gebelik, kadının yumurtalıklarından her ay rahme ulaşan kanallara gönderilen yumurta ile erkekten gelen spermin birleşmesi ile meydan gelir. Yumurta ve spermin birleşmesi ile döllenen yumurta rahme doğru hareket eder ve oraya ulaşır. Döllenen yumurta orada 9 ay boyunca gelişir ve 9 ayın sonunda da bebek dünyaya gelir. Normal gebelik sürecinde böyle olması gerekirken döllenen yumurtanın herhangi bir tıkanıklık vs. gibi nedenlerle fallop tüplerinde kalması ve rahme ulaşamamasına ve gelişimine orada devam etmesine dış gebelik denir. Dış gebelik kadın için hayati önem taşıyan tehlikeli bir durumdur ve acil müdahale edilip bu durumun cerrahi işlem ile sonlandırılması gerekir. Aksi halde kadının hayatı ciddi tehlikeye girer.

Dış Gebelik Nasıl ve Ne Zaman Belli Olur?

Rahme ulaşamayan ve fallop tüplerinde kalan döllenen yumurta, geliştikçe fallop tüplerine ciddi anlamda zarar verir. Oluşan bu ciddi hasar bir sonraki gebeliği de olumsuz yönde etkiler. Daha önce dış gebelik yaşamış ve bu durumdan çok geç haberi olmuş ve tüpleri zarar görmüş kadınlar, daha sonra ki gebeliklerinde de bu riski taşırlar. Çünkü daha önce yaşadıkları dış gebelik fallop tüplerinin işlevini ciddi anlamda bozulmasına neden olduğu için dış gebelik riski ile karşı karşıya kalırlar.

Dış gebeliği anne adayı anlaması imkansız bir sorundur. Bu nedenle kadınlar hamile olduklarını öğrendiklerinde mutlaka bir uzmana muayene olması gerekmektedir. Dış gebelik ancak uzmanlar tarafından yapılacak ultrason muayeneleri sayesinde anlaşılır. Geç kalınması halinde ciddi sorunlara neden olacağından vakit kaybetmeden muayene olmanız önerilir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik ilerledikçe vajinada kanama mide bulantısı ve ağrılı kusmanın yanı sıra  alt karında ciddi ağrılara neden olur. Tüplere yerleşen embriyo geliştikçe ağrılar artarak devam eder. Ayrıca karında bölgesinde keskin kramplar hissedeceğiniz gibi vücudunuzun bir tarafında yani sağ ya da sol tarafta ağrı Baş dönmesi veya güçsüzlük hissedebilirsiniz. Eğer kanda gebelik testi yaptırdıysanız çıkan değer 48 saat sonra bunun en az iki katına çıkması gerekmektedir. Ancak bu durumun aksi gözleniyor ise yani katlanması yetersiz ise dış gebelikten şüphelenilir.

Dış gebelik nedeni ile fallop tüplerinin zarar görmesi halinde bayılmalara yol açabilecek kadar sert ağrı ve kanamalara neden olmaktadır. dış gebelik şüphesi olduğunda vakit kaybetmeden bir doktora gidip tedavi olmanız gerekir aksi taktirde hayati tehlike söz konusu olacaktır.

Aşılama mı tüp bebek mi
Tüp Bebek,

Aşılama mı tüp bebek mi?

Aşılama mı tüp bebek mi?

Aşılama mı tüp bebek mi

Aşılama yöntemi mi yoksa Tüp bebek tedavisi mi?Günümüzde bazı rahatsızlıklar nedeni ile birçok çift bebek hasreti çekmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak normal yollarla bebek sahibi olamıyor. Bebek hasreti çeken bu çiftlerin bir kısmı tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olabiliyor. Bir kısmı da aşılama yöntemi sayesinde bebek özlemlerini sonlandır maktadır.

Bu durumda olan çiftlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu tüp bebek tedavisi mi yaptırmalıyız? Yoksa aşılama mı yaptırmalıyız? Sorusu ya da merak edilen diğer bir soruda hangi yöntem daha başarılıdır?

Bebek sahibi olmak isteyen ve bunun hasretini çeken çiftlerin bir kısmı aşılama yöntemi ile bebek sahibi oluyor bir kısmı da tüp bebek tedavisi sayesinde bebeklerine kavuşmaktadırlar.

Çocuk hasreti çeken çiftlerin en çok sorduğu sorulardan olan tüp bebek tedavisi mi daha iyi yoksa aşılama yöntemi mi sorusuna uzmanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda cevap vereceğiz. Sizin için uzmanlara sorduğumuz sorunuz ve aldığımız cevabı şu şekilde yanıtlayabiliriz.

Aşılama ya da tüp bebek

1 yıllık korunmasız ilişkiye rağmen çiftler çocuk sahibi olamamış ise aşılama ya da tüp bebek tedavisi denemeleri gerekmektedir. Yapılan testler sonucunda çiftlerin ikisinde de herhangi bir probleme rastlanılmamış, ancak yine de buna rağmen çift bebek sahibi olamamış ise, sebebi bilinmeyen kısırlık söz konusudur. Böyle durumlarda çiftlere tüp bebek tedavisinden önce birkaç kez aşılama yöntemi uygulanır. Eğer ki aşılama tedavisinden sonra çiftler pozitif sonuçlar alamaz ise o zamanda hekimler çiftlere tüp bebek tedavisini denemeleri yönünde bilgi verirler. Tüp bebek tedavisi aşılamaya göre daha kapsamlı bir tedavidir. Ancak çiftler isterlerse aşılama yaptırmadan da direk olarak tüp bebek tedavisi ile başlayabilirler.

Çiftlerin merak ettiği diğer bir soru da; Tüp bebek tedavisinin daha başarılı olduğu yoksa aşılama yönteminin mi daha başarılı olduğu. Bunu size daha iyi açıklamak için 2010 senesinde yapılmış olan bir araştırmadan yola çıkalım. Yapılan bu araştırmada çocuk sahibi olmak isteyen bir grup kadına önce 3 kez aşılama yöntemi uygulanmış alınan olumsuz neticenin ardından da çiftler için tüp bebek uygulamasına geçilmiştir. Diğer bir grup kadına da aşılama tedavisi yapılmadan direkt tüp bebek tedavisine başlanılmıştır. Bu iki deney sonucunda alınan sonuçlara göre doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerde hem başarı oranının daha yüksek, hem de maliyetinin diğerine göre daha az olduğu görülmüştür.

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı
Tüp Bebek,

Menopoza, Giren Kadın Hamile Kalır Mı?

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı

Menopoza giren kadın hamile kalır mı ; Menopoz, Giren Kadın Hamile Kalır Mı Kadınlar menopoza girdikten sonra hamile kalabilir mi? Sorusu en çok merak edilenlerin başında geliyor.

Menopoz girdikten sonra kadında adet görme tamamen sonlanmaktadır. Bu durum kadınlarda yumurtlamanın sona ermesi anlamına geldiği için uzmanlar menopoza dönemine giren bir kadının bu süreçten sonra normal yollardan asla daha hamile kalamayacağını belirtmektedirler.

Menopoz dönemi

Birçok bayan ve eşleri için sıkıntılı geçen bir dönemdir. Menopoz, başka bir deyişle yumurtalıklarda yumurta hücresinin kalmaması anlamına da gelmektedir. Bu nedenle kadının menopoz dönemine girmesi ile üreme faaliyetleri de tamamen sona ermiş yani doğurganlığını kaybetmiş olmaktadır.

Adetten kesilmesi ile ortaya çıkan menopoz dönemine giren kadının bu sebepten dolayı tekrar çocuk sahibi olabilmesi, hamile kalması normal yollardan mümkün değildir. Çünkü kadının hamile kalabilmesi için döllenmenin gerçekleşmesi ve bu döllenmenin gerçekleşebilmesi için de kadında yumurta hücrelerine ihtiyaç vardır. Bu durumda da Menopoz döneminde tamamen bitmiş olan yumurta hücreleri nedeni ile hamilelik oluşması bu dönemde söz konusu bile değildir.

Menopoz

Her kadının başına gelecek normal bir süreçtir ancak bu sürecin normal olarak değerlendirilebilmesi için Türkiye ortalamasına göre 45 yaşından sonra bu döneme girmiş olması gerekir. 45 yaşından önce adetten kesilme yani menopoz dönemine girilmiş ise bu duruma erken menopoz adı verilir. Çocuk sahibi olmayan kadınlar için erken menopoz dönemi ciddi bir sorundur ve bu döneme girildiğini gösteren belirtileri gören kadınların zaman kaybetmeden bir doktora başvurması oldukça önemlidir. Erken müdahale edildiği taktirde menopoz dönemini ertelemek mümkün olabilir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler bu durumu dikkate almalıdır.

Adet düzenliği olan ve tekrar adet görme süresi uzayan bazı kadınlar menopoza girdiklerini düşünebilirler. Bu nedenle endişeye düşebilirler fakat adet düzensizliği olmasının ya da kadının adetinin kesilmesinin başka bir sebebi yani başka bir hastalıkta bu durumun nedeni olabileceği için kişinin acilen uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi şarttır. Doktorunuzun yaptığı muayene ve tetikler sonucunda size menopoza girme döneminde olduğunuzu ya da menopoz dönemine girdiğinizi söylediği taktirde menopoza girdiğinizden emin olabilirsiniz.

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Fiyatları
Manşet, Tüp Bebek,

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Fiyatları

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Fiyatları

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Fiyatları; En iyi sonucu çabucak almak isteyen çiftler Kıbrıs ta yaptıkları araştırmalarda kendilerine en doğru tedavi yöntemini planlamak. Aynı zamanda fiyat konusunda onlara en uygun olanağı sağlayan tüp bebek merkezini tercih edebiliyorlar.
Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak, yöntem çeşitliliği nedeniyle, son dönemlerde çiftlerin yeniliklerini en yakından takip ettikleri konulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Çünkü geçmiş dönemlerde yapılan tüp bebek tedavilerine göre ne yazık ki isteklerini tam anlamıyla yerine getirebilecek kapasitede değildi. Bu sebeplerden ötürü başarısız olan birden çok tüp bebek denemesi ve tedavisi sonrasında bebek sahibi olamayacaklarını düşünerek daha detaylı araştırma yapmayı bırakıyor ve durumu kabullenemiyorlardı. Ancak uygulanan tedaviler, gelişen yöntemler sayesinde bunu kabullenmek zorunda kalmadıklarının farkına vardılar.
Bu açıdan da Kıbrıs tüp bebek merkezleri gerek fiyatlarda uygun olduğundan gerekse başarı oranlarının yüksek olmasından Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerini tercik etmektedir. Bu sayede çiftler artık bu konuda herhangi bir sorun yaşamadan en kısa sürede bebek sahibi olabilmektedirler.
Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde uygulanması yasak olan birçok tüp bebek tedavileri yasal olarak Kıbrıs’ta uygulanmaktadır. Normal tüp bebek tedavisi sonucu eşlerden bir tanesinde ya da her ikisinde sorun olması durumunda ne yapılırsa yapılsın tedavi olumsuz sonuçlanabilir.
Tedavi olumsuz sonuçlandığı zaman ise zaten maliyeti yüksek olan tedavinin ikincisini hatta üçüncüsünü yaptırmak çok daha zahmetli ve aynı zamanda maliyetli bir durum haline gelir.
En doğru sonucu hızlıca almak isteyen çiftler ise artık Kıbrıs tüp bebek merkezi fiyatları hakkında inceleme yapıyor araştırıyor. Onlara en uygun tedavileri sunan merkezler arasından seçimlerini onlara en doğru tedaviyi sunabilen merkezlerde karar kılıyorlar. Maliyeti yüksek olan bir tedaviyi birden fazla denemek yerine doğru merkez ve doktor ile tek seferde sonuç almak daha doğrudur. Genellikle araştırıldığı zaman Kıbrıs tüp bebek merkezi fiyatlarının birbirine oranları benzer olarak görülebilmektedir. Ancak yapılacak olan tedavinin çeşidine göre fiyatlarda değişkenlik  görülmektedir.

Donasyon işlemi fiyat arttırıyor

Özellikle de donasyon işlemlemi yapılması gereken durumlarda çiftlerin ödemesi gereken fiyatlarda artış gözlenebilmektedir. Bunun için tüp bebek yöntemlerini kullanmadan önce sorunun ne olduğunun nasıl bir tedavi uygulanacağının yapılan tetkikler sonucunda belirlenmesinde yarar vardır.

Ardından da sorunun çözümü ile alakalı doktor doğru tedaviyi sizin için planlar ona göre en uygun fiyatı size belirlemiş olur. Çiftlerin yapacakları fiyat incelemesi sonrasında ise hiç zaman kaybetmeden tedaviye başlamaları önerilir. Tedaviye ne kadar erken başlarlar ise hayallerini süsleyen bebeğe kavuşmalarıda aynı oranda erken olacaktır.

yumurta dondurma
Manşet, Tüp Bebek,

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır ?

Yumurta dondurma işlemi anne adayından alınan yumurta hücrelerinin dondurulmasıdır. Dondurulan yumurta ilerde kullanmak için bazı işlemlere tabi tutulması gerekmektedir. Yumurta dondurma işlemi; belli bir olgunluğa gelen yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık olarak 1 gün sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işlemi uzman tarafından yumurtalıklardaki sıvının alınması ile yapılır. Alınan sıvının içerisin de yumurtalar da vardır. Daha sonra yumurtalar sıvı içerisinden alınır. Alınan yumurtalar koruyucu bir sıvı ile karıştırılır. Daha sonra ise plastik tüp ya da cam ampullere dikkatli bir şekilde zarar verilmeden konulur. Tüp ya da cam ampullere konulan yumurtalar sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurulma işlemine tabi tutulur. Dondurulan yumurtalar saklanmak üzere özel bir ortama bırakılır. Dondurulan yumurtalar istenildiği zaman kullanmak için saklanırlar. Dondurmuş olan yumurtalarınız ilerde kullanmak istediğiniz de ise çözülme işlemine tabi tutulacaktır. Yumurta dondurma işlemini kimyasal tedavi gibi ciddi tedavilere başlayacak kişiler, kariyer yapmak isteyen kişiler ve tüp bebek tedavisinde tekrardan yumurta aldırma işlemi yaptırmamak isteyen kişiler yaptırmaktadır. Özellikle 40 yaş altında kadınların ilerleyen zamanlarda gebelik planladıkların da kullandıkları bir yöntemdir. Kadınlar çünkü menopoz dönemine girdikleri için ilerleyen yaşlarda hamile kalmaları menopoz döneminde mümkün olmamaktır. Bu yüzden menopoz dönemine girmeden ilerde anne adayı olmak isteyen kadınlar yumurtalarını dondurabiliyorlar. Menopoz dönemine girseler bile dondurulmuş yumurtalarını kullanıp hamile kalabilir. Yumurta dondurma işlemi basit ve az maliyetli bir işlem olup günümüzde kullanılan yöntemlerden biridir. Yumurtalıkların saklanma süresi her ülkenin yasasına göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye’ de 5 yıl gibi bir zaman için dondurulmuş yumurta, embriyo saklanması yapılmaktadır. Yumurta donasyonu