Yumurtalık Kistleri Kısırlığa Neden Olur mu?

Paylaş
 

Birçok kadın amacıyla yumurtalıklarda meydana çıkan kistler hayat niteliğini tesirleyen mühim bir sorun. Fakat kadınların bu problemle alakalı merak ettiği konuların başında da her yumurtalık kistinin kısırlığa yol açıp açmadığı sorusu gelmektedir.

Folikul kisti, korpus hemorajikum kisti ve korpus luteum kisti olarak adlandırılan işlevsel yumurtalik kistleri adet döngüsü ortamında oluşmaktadır. Kendiliğinden yok olan bu kistler kısırlığa yol açmamaktadır.

Bununla beraber, tekrar yumurtalık dokusundaki kistadenom ve dermoid kistleri de çok büyük olmadıkları prosese doğurganlık üstüne negatif tesir yaratmamaktadır.

Çikolata kistleri kısırlığa namacıyla olabilir
Yumurtalık kistleri ise endometrioma olarak adlandırılan çikolata kistleridir. Endometrioma kistinin iç yüzeyi anne adayının rahim iç tabakası hücreleri ile kaplıdır ve adetle beraber kist içerisine kanayarak büyümektedir. Bu amaçla sıhhatli yumurtalık dokusunu azaltarak kısırlığa yol açtığı bilinir. Bu durum, infertilite tedavisi altındaki kadınlarda doğurgan bayanlara oranla 4 kat çok görülmektedir. Ayrıca, polikistik over belirtisi da kısırlık ile ilişkilendirilen bir durum.

Bu sendromda yumurtalıklar ortamında çok sayıda 1 cm altında bazal folikul izlenir, hormonal dengesizliğe bağlı olarak yumurtlama sorunu oluşmaktadır.

Bu yazı 158 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak