Tüp Bebek ve Sigara

Paylaş
 

kadinlarda kisirlikSigara dumanındaki etkenler ve nikotin, insan üremesi için tehlike oluşturmaktadır.Bu nedenle tüp bebek tedavilerini başlayacak olan hastaların tedaviye başlamadan en az 2 ay önce sigarayı bırakmaları gerekmektedir.

Hayvanlarda yapılan çalışmalarda üreme potansiyellerinin azaldığı saptanmıştır. Yoğun sigara içen kadınlarda dolaşımdaki östrojen miktarının azaldığı gözlenmiş ve erken menopoza girme olasılığı artmıştır. Sigaranın direkt yumurtalarda azalma yaptığı bilinmektedir. Düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmek veya erken dönemde bebek kayıpları sigara içen kadınlarda daha sıktır. Sigara tiryakisi erkeklerde de sperm sayılarında azalma olduğu ispatlanmıştır.

Sosyal nedenler için arada bir alkol tüketiminin üreme üzerine etkisi olmadığı bilinmekle beraber ağır tüketicilerde infertilite sorunlarına daha çok rastlanılmaktadır. Bunun dışında anne karnındaki bebek alkolden etkilenmekte ve ciddi hasarlar doğmaktadır. Kahve tiryakiliğinin özellikle günde dört fincandan fazla tüketenlerde bir yıl içersinde gebe kalma ihtimalinin hiç tüketmeyenlere göre daha az olduğu gösterilmiştir. Uyuşturucu madde kullanan kişilerde yumurtlama bozuklukları daha fazla izlenmektedir. Buradaki sebep, santral sinir sisteminin uyuşturucu maddeden etkilenmesi ve hormonların düzensiz salgılanmasıdır.

Birçok hayat tarzı, örneğin yoğun stres altında bulunma, aşırı spor aktivitesi ve ağır perhiz gibi, beyindeki hormon salgılama merkezlerini etkileyerek yumurtlama fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Vücudumuzda yumurtlama fonksiyonu için gerekli oranda yağ kitlesi bulunması gerekmektedir. Eğer bu kritik seviyenin altına inilirse anovülasyon denen yumurtlamada bozuklular meydana gelir. Özellikle atletlerde izlenen bu durum kadınların adet görememesiyle sonuçlanmaktadır.

Bu yazı 765 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak