Vitamin Takviyelerinin Sperm Üzerinde Olumlu Etkisi Var Mı?
Paylaş
 

 

Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de besin veya vitamin takviyelerinin sperm üzerine olumlu etkisi olup olmayacağıdır. Hatta bu tip ilaçları kullanıp gebe kalma şansını artırmak isteyen bir çok çift de bulunmaktadır.
Bu tip tamamlayıcı ilaç denilen prepatları kullananlarda yanlış anlama vardır. Cinsel fonksiyon farklı üreme potansiyelin normal olması farklı kavramlardır. Cinsel disfonksiyonu olan bir erkeğin sperm parametreleri gayet iyiyken. Hiç bir cinsel sıkıntısı olmayan bir erkek de hiç sperm bile olmayabilir. Maalesef piyasada özellikle aktarlarda önerilen bir çok bitkisel ürün cinsel fonksiyonu fazlalaştırmak için pazarlanırken esasında gebe kalma şansını iyileştirmek için spermler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Günümüze değin sebebi bilinen olgular dışında sperm sayısını hareketliliğini veya canlılığını ciddi bir şekilde değiştiren bir ilaç bulunmamıştır. Sorulması gereken soru ise sperm kalitesini arttırmak ve tüp bebek tedavisi sırasında iyi sonuca ulaşmak için ilaç kullanmanın faydası. Bu konuda özellikle antioxidant içeren vitamn karışımları önerilmektedir.
Kanıta dayalı tıp açısından baktığımızda bilimsel çalışmalar sonucunda antioksidan tedavinin tüp bebek üzerine olumlu etkisi için anlamlı yeterli sonuç bulunmamıştır. En son Cochrane kütüphanesi değerlendirmesinde antioxidant kullanan her 100 erkekde kullanmayan 100 erkeğe göre 5 daha fazla gebeliğin gözlendiği saptanmış ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış.
Netice itibarıyla erkekler için destekleyici vitamin katkılarının tüp bebek tedavisinde faydası henüz bilimsel olarak gösterilmemiştir. Ancak buna rağmen bu tip ilavelerin yan etkisinin olmadığı da gözlenmiştir. Geriye tek soru kalmakta maliyet hesabı?

Doç.Dr.Ulun Uluğ

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak