Tüp Bebekte Uzun Protokol

Paylaş
 

 

Uzun protokol hormonları normal çalışan ve düzenli adet gören kadınlara uygulanır.Kısa protokol,FSH seviyesi yüksek ve daha önce yumurtalık stimülasyonuna olumsuz cevap vermiş kadınlarda uygulanır.Uzun protokolde vucudun doğal FSH ve LH seviyeleri baskılanır ve aşağıda tutulur.Bundan sonra çok sayıda yumurta üretip toplanabilmesi için  adet dönemi, ilaçlarla kontrol edilir.FSH ,LH ve Estradiol seviyelerini ölçmek için adet döneminin iki veya üçüncü günlerinde kan tahlili yapılabilir.Bu hormonlar optimum seviyelerinde ise adet döneminin 21, gününde uzun protokole başlanabilir.

images (6)Doğal bir yumurtalık adet döneminin başlarında beyinde ki hipotalamustan kana gonadotropin salgılayıcı hormon salgılanır. Sadece birkaç saniye için etkin olur ama bu hipofiz bezini FSH salgılamak üzere uyarması için yeterlidir. Bu da büyümeye başlayan çok sayıda ki uyarır.Uzun protokolde GnRH inkine benzer bir etki yapan ilaçlar kullanırsınız ama sisteminizde doğal olan daha uzun süre kalarak hipofiz bezini aşırı uyarır;böylelikle mevcut FSH ve LH salgılanmış olur.Bu hormonların seviyesi düşerken bu adet dönemi için çalışan foliküller gelişimlerine devam etmeye yetecek kadar hormon bulamaz.Üreme sisteminin baskılanması istenildiği gibi müdahale edilmesine imkan sağlar.Baskılayıcı ilaçlar , iğneyle veya burun spreyleriyle verilir.

Baskılama 10-12 gün sürer; 7-9 gün sonra adet başlar.Adetin 2. veya 3. günü foliküler bir kist olup olmadığına bakmak için muayeneye çağrılıp eğer her şey normal ise prosedürün diğer aşamasına geçmek için hasta hazırlanır.

Bu yazı 917 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak