Tüp Bebekte Tekrarlayan Düşükler

Paylaş
 

Bütün kadınlar anne olmak ister.Doğurganlık kadınla başladığı için tüp bebek tedavilerinde yorulan hep kadındır.Tüp bebek tedavileri her zaman başarılı sonuçlanmaz.Gebelik ile sonuçlanan tedavilerin bazılarında da düşük yaşanabilir ve bu durum  hastanın psikolojini etkiler.

tüp bebekte tekrarlayan düşüklerÖzellikle tekrarlayan bebek kayıpları kadında travmalara neden olur.Anne karnına düşen her bebek sağlıklı değildir.Özellikle ilk 12 haftaya kadar olan düşüklerde genetik kaynaklıdır.İlk  gebeliği düşük ile sonuçlanan  hastalar bu durumu çoğu zaman tıbbi bir durum olarak algılayıp,kabullenebilir. İkinci tüp bebek deneme öncesi doktoru nedeni bulmaya yönelik testler yapmaya başlayınca kaygı düzeyleri de artar.

Gebelikler tedavi ile oluştuğu için hastanın tekrar denemesi hem maddi hemde fiziksel olarak tekrar yorulması anlamına geldiği için depresyona yakın tepkileri görmek mümkündür.

Kısırlık sorunu yaşayan hastalar günlük yaşamda birçok zorlukla karşılaşırlar.Bunlar şöyle sıralanabilir.

Doğum günleri;  [Bir sene daha geçti ben hala anne olamadım]

Doğum haberleri;Neredeyse her ay bir arkadaşımız yakınımız vb… kişilerin doğum haberini alırız.

Maddi yetersizlikler;[Param olsaydı bende tüp bebek denerdim]

İş ve sosyal ortamda ki toplantılar;[Ne zaman sizin çocuğunuz olacak]

İnfertil bir arkadaşınızın gebelik haberini almak;[O da gebe kaldı ben hala….]

Özel günler:Anneler günü,babalar günü ,bayramlar

Bunlar hep zor zamanlardır.Böyle durumlarda önce sakin olmaya çalışın.Size sorulan her soruya cevap vermek durumunda değilsiniz.Size sorulması muhtemel olan soruların cevaplarını kafanızda bir yere mutlaka yazın.Hazırlıklı olmak sizi rahatlatacaktır.

 

Bu yazı 833 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Kadıköy Kurye dedi ki:

    Allah hayırlı olanı versin

Bir yorum bırak