Tüp Bebekte Kısa Protokol Ne Demek?

Paylaş
 

 

Tüp Bebek Tedavilerinde iki temel protokol bulunur.Ama nasıl ne şekilde uygulanacağı her tüp bebek merkezinde farklılık gösterir.

Kısa protokol,adet döneminin iki veya üçüncü günlerinde,folikül büyümesini başlatan FSH ve LH seviyelerinin doğal salınımından faydalanılır.Prematür ovülasyonu engellemek için,adetin ikinci günü gonadotropin salgılayıcı hormonla aynı etkiyi yapan baskılayıcı bir ilaç verilir.

Stimülasyan ilaçlarına başlamadan önce 10-12 gün beklenen uzun protokolün aksine , kısa protokolde ertesi gün FSH iğnesi yapılır.Kullanılan ilaçlar tamamen sizin vücut kimyanıza bağlıdır.Bazıları sadece FSH içerir,bazılarındaysa FSH ve LH karışımı vardır.Sizin hangisinin uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.İlaçlara her kadın farklı cevap veriri.Bazılarına düşük dozlar yeterken,aynı etkiyi sağlamak için bazıları çok daha fazla alır.

Yumurtaların olgunlaşmasına imkan sağlayacak hormon dengesinin korunması için tüp bebek merkeziniz toplamadan önce yumurtaların olgunlaşmasını engelleyen baskılayıcı ilaçları da almaya devam edeceksiniz. Yumurtalar toplanmaya hazır hale gelene kadar hem stimülasyon ilaçlarını hem de baskılayıcı ilaçları alacaksınız.

Bu yazı 794 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak