Tüp Bebekte İyi Laboratuar Seçimi Önemlidir

Paylaş
 

 Tüp bebek diğer adıyla  infertilite tedavisi içine dâhilseniz size durumunuz hakkında birçok şey anlatıldı, ilaçları hangi dozda nasıl kullanacağınız, ne zaman geleceğiniz söylenildi. Buraya kadar tedavinin en önemli yürütücüsü doktorunuzla beraber sizdiniz. Oysa yumurtalarınızın toplanacağı (OPU; oocyte pickup) güne gelindiğinde artık yumurtalarınız sizden alınıp laboratuar ekibine devredilir. Burada iyi şartlara sahip bir tüp bebek laboratuarı ve deneyimli tüp bebek embriyologları ile elde edilecek embriyolarla başarı şansı artmaktadır. Sizin içine girmediğiniz bu yer ve uygulamalarla ilgili biraz bilgi sahibi olmak, bilinmezlikleri ve dolayısıyla endişelerinizi biraz azaltabilir.Bu nedenle tüp bebek laboratuarı ile ilgili merak ettiklerinizi mutlaka sorun.Size ait çok kıymetli hücrelerinizi  tüp bebek laboratuvarına bırakacağınızı unutmayın.

 Tüp bebekte iyi laboratuarTüp bebek laboratuarları, özellikle de insan üreme hücrelerinin kullanıldığı alanların havalandırmaları, özel filtre sistemler kullanılarak yapılır.

    Benzer şekilde bu hücrelerin bulunduğu yüzeyler vücut ısısına yakın değerlerde sıcak tutulur. Sizden alınan hücreler ve bunlardan oluşturulan embriyolar, işlem yapılmadığı süre içinde, vücut içi şartlara yakın koşulları sağlayan aletlerin içinde (inkübatör) saklanır. Bu hücreleri ve embriyoları canlı ve sağlıklı olarak saklayabilmek ve laboratuar şartlarında gelişimlerinin devamını sağlamak için özel sıvılar (vasatlar) kullanılır.

 Tüp bebek tedavilerinde  gebelik şansı olan embriyoyu belirlerken ‘embriyo kalitesi’ denen bir skor -değerlendirme sistemi kullanılır.

İzlenen parametreler puanlanarak bir toplam elde edilir. Puan ne kadar yüksekse tüp bebekte elde edilen embriyonun kalitesi o kadar iyi kabul edilir. Bir embriyonun kalitesini belirlemede en sık kullanılan parametreler, o embriyonun ‘görünümü’ne dayanmaktadır. Oysa nasıl bir insan dışarıdan bakıldığında sağlıklı ‘görünmesi’ne karşın iç organlarında ya da metabolizmasında ciddi bir hastalık taşıyabileceği gibi, embriyolar da dışarıdan tamamen normal ‘görünmesi’ne karşın gelişmelerini ve tüp bebekte gebelik oluşturmalarını engelleyici görünmeyen riskler taşıyabilirler.

Tüp bebek laboratuarında ne kadar embriyo dondurulup saklandığı, bu embriyolar çözülüp transfer edildikten sonra ne kadar gebelik sağlandığı bir tüp bebek merkezinin kalitesini belirleyen önemli diğer bir kriterdir.

Çünkü embriyolar dondurulduğunda -180°C soğuğa maruz kalırlar. Bu ısı, işlem doğru yapılmazsa embriyolarda ciddi bir hasar yaratabilir. Çözdürme yapıldığında sağlıklı embriyo elde edilmeyebilir. Bu durum da hastanın tüp bebekte gebelik şansını azaltır.

Bu yazı 852 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak