Tüp Bebekte Hemşirelik Süreci

Paylaş
 

Tüp bebek hastaları genelde uzun ve yorucu bir süreçten sonra ümitsizlik,  karamsarlık, sabırsızlık duygularıyla bir an önce sonuca ulaşabilmek adına karşımıza çıkan hasta grubudur.

Çocuk özlemi yaşamaktadırlar, çevreyle kendilerini kıyaslamaktadırlar.Onları daha iyi anlayacak, dinleyecek, öğretecek, yönlendirecek, sırlarını saklayacak kişilere ihtiyaçları vardır. Aslında IVF hemşiresi teorikte  kliniğin, pratikte hastanın yanında olan kişidir.Sormaya çekindiği, merak ettiği ya da talep edeceği  birçok  konu hakkında hemşireyi daha yakın hissederler kendilerine.Dolayısıyla hemşirelik kutsal bir meslek olmasının yanında, IVF hemşireliği  bir kat daha farkındalık isteyen bir bölümdür.

tüp bebek hemşiresiIVF tüp bebek kliniğinde çalışan hemşire karakteristik olarak;güler yüzlü, sabırlı, sempatik ve de empatik olmalıdır.

Fiziksel olarak;Bakımlı, temizliğine ve hijyenine dikkat eden görsel kimliği olan kişilerden olmalıdır.

Bilgi-beceri olarak;Eğitimli, el maniplasyonu yeterli, eğitime-gelişime açık, planlama, uygulama ve sonuca ulaşma konusunda becerikli kişilerden olmalıdır.

Bu süreç birbirini takip eden bir zincir gibidir, iletişim içinde, becerikli bir ekip ile bu iş çok daha kolay ve konforlu bir şekilde sonuca ulaşabilir.Tüp bebek tedavilerinde gelişmekte olan teknolojiyi takip eden hemşireler, hastalarının da sorularını daha tecrübeli bir şekilde yanıtlayıp, güven oluşturabilir.Mesleki yeterliliğin dışında danışmanlık becerileri de olmalıdır.Tüp bebek hastalarımızın  yaşadığı sıkıntılara, soru ve sorunlarına ortak olabilecek, çözebilecek yeterlilikte olmalıdırlar.Öyle bir süreçtirki;hastanın muayene esnasında rahatlığından, folikül büyütülmesi için gerekli olan hormon ilaçlarının kullanımı, bunun için gerekli eğitim ve uygulamanın önemi, takiben yumurta toplama işlemi için gerekli HCG iğnesinin doğru ve zamanında yapılması, takiben tüp bebekte embriyo transferi, takiben 12günlük bekleme süreci, bu süreçteki ilaçların gebelik üzerindeki etkisi ve tüm IVF tüp bebek süresince hemşirenin rolünü direkt ortaya çıkarıyor.

 

Umut Tüp Bebek Tüp Merkezi

Hemşire Direktörü Hatice Özkan

Bu yazı 820 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak