Tüp Bebekte Gebe Kalma Şansı

Paylaş
 

Uzun yıllar çocuk özlemi çeken çiftlerin en büyük hayali tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaktır.Tüp bebek günümüzde çiftleri anne baba yapabilecek en yüksek başarı şansı olan tedavidir.Tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörlerin başında kadın yaşı gelmektedir.

tüp bebekte başarı şansıKadının genç olması yumurta rezervinin iyi olduğunu ve genç yumurtaya sahip olduğunun göstergesidir.Tüp bebek tedavisine 20 li yaşlarda başlayıp yumurta rezervi azalmış hastalarda görülebilir.Ancak bu grup hastalar nadir hastalardır.Tüp bebek tedavisinde tüp bebek doktorları hastadan en azından 5 ve üstü yumurta sayısı üretmesini hedefler.Genç tüp bebek hastalarında bu sayı 20-30 lara çıkabilir.Tüp bebek tedavisinde yumurtanın çok olması beraberinde gelişecek embriyonunda sayıca fazla olması anlamına geldiğiiçin en sağlıklı embriyoyu seçme sansı yüksek olacaktır.
Tüp bebek tedavilerinde 2.gün 3.gün 5.gün transferi yapılabilir.Tüp bebek merkezleri hastalarında herzaman 5. gün transferi yani blastakosist transferi yapmak isterler.Embriyo sayısı ve kalitesi yüksek olan hastalarda da blastokist transferi tercih edilir.Sonuç olarak hastanın konan 5. gün embriyosu ile gebe kalma şansı artar.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı  35 yaş altındaki kadınlarda başarı oranları % 45 civarlarındadır. Ancak yaşın ilerlemesi ile başarı oranları da azalır. 38 yaş sonrası bu oran hızla düşmekte 45 yaşından sonra ise  anne adaylarında başarı oranları % 5 civarına olmaktadır.. Sayısal oranlar ne olursa olsun en önemli faktör hastanın şansı ve tüp bebek uygulamalarını yapan merkezin teknolojik imkanlarıdır.Bu nedenle hastaların tüp bebek merkezini secerken çok iyi araştırmaları gerekmektedir.

Bu yazı 772 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak