Tüp Bebekte yeni yöntemler

Paylaş
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ulun Uluğ Tüp bebekte merak edilen soruları cevapladı.

SORU: 43 yaşındayım. İkinci kez tüp bebek yaptık. Acaba her gün iğne olmaktan ne zaman kurtulacağım? Arzu M./BOLU

CEVAP: Tedaviler sırasında biz hekimlerin amacı fazla sayıda yumurtanın oluşmasını sağlayıp, aralarından ayıklama yapılabilecek kadar fazla sayıda embriyomuzun gelişmesini sağlamaktır. Fazla embriyo bulduğumuzda kalanları dondurarak hastalara çok daha basit bir yöntemle ikinci bir şans tanımış oluyoruz.
Her ne kadar artık eskisi kadar fazla ilaç verip çok fazla sayıda yumurta oluşturmuyorsak da hastalarımıza her gün karınlarından veya kalçalarından iğne yapmalarını önermekteyiz. Uygulanan bu ilaçlar sayesinde yumurtalar büyümektedir. Psikolojik olarak zaten zorlayan bir tedavide ayrıca her gün iğne olmak veya iğneleri yaptırabilmek için bir sağlık kuruluşuna gitmek ek bir yük getirmektedir.
Haftalık aşılar yakında Türkiye’de Kullandığımız ilaçların vücutta kalma ömürleri kısa olduğu için kısa aralıklarla bu ilaçları vermek zorundayız. Son 2 yıldır özellikle Kuzey Avrupa Ülkeleri’nde uygulanan yeni bir ilaçla artık günlük enjeksiyon yapılmasına gerek kalmıyor. Tek doz enjeksiyon 1 hafta kadar yetmekte ve hasta dostu bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük bir ihtimalle 2014 yılının başlarında  buna benzer ilaçlar ülkemizde kullanıma girecektir.

tup bebek basarı oranlarıSORU:Eşimin herhangi bir problemi yok.Benim tetkiklerim de ise sperm kalitesinde düşüklük tespit edildi. Tüp bebek düşünüyoruz. Acaba sağlıklı sperm seçimine yönelik yeni bir yöntem var mı?Erdinç M./İSTANBUL

CEVAP: Tüp bebek tedavilerinde mikroenjeksiyon yöntemiyle spermler özel bir mikroskop altında seçilip yumurtanın içine enjekte edilmektedir.Bu işlem sırasında kaliteli embriyo elde edebilmek için spermin hareketli kuyruk ve baş şeklinin düzgün olmasına özen gösterilir.Klasik olarak mikroenjeksiyon için kullanılan mikroskoplar spermi 400 kat kadar büyüterek sperm seçiminde yardımcı olmaktadır.
Oysa, Intra Cytoplasmic Magnified Sperm İnjectiqn (IMSI) adlı yeni yöntemde ise özel bir mercek ve bilgisayar programı kullanılarak sperm 6600 kat kadar büyütülmektedir.Kaliteli spermler seçilir IMSI, sadece mikroskobun özelliğine bağlı bir durum olmadığı gibi bu yöntemi kullanan embriyoloğun bu konuda eğitimli ve deneyimli olması da önemlidir.Böylelikle daha sağlıklı yani kaliteli spermlerin seçilmesiyle hem döllenme dediğimiz oranlarda, hem de gebelik oranlarında iyileştirmeler gerçekleşmiştir.Zira kaliteli spermleri yumurtanın içine koyduğunuzda embriyonun rahimde tutunma şansı artıyor.
Özellikle erkek faktörü veya açıklanamamış infertilite olgularında tercih edilmektedir.

Bu yazı 1193 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. lale dedi ki:

  iyigunler.ben ikinci kez tup bebek yaptiriyorum.transferden sonra cok kotu grip oldum.hapsurma,oksuruk,ve biraz da ates beni cok rahatsiz ediyo,tup bebek sonucunu negatif yonde etkilermi?tesekkurler

  • tatlıcadı dedi ki:

   lale hanım merhaba
   Eğer ateşiniz 38 dereceyi geçmez ise hiçbir sorun yaşamazsınız.38 derecenin üstünde ki ısı embriyolara zarar verir.Bol şanslar

Bir yorum bırak