Tüp bebekte En Çok Merak Edilenler

Paylaş
 

 

İnfertilite (Kısırlık) nedir, dünyada hangi sıklıkta görülür?
Kısırlık düzenli cinsel ilişkiye ve herhangi bir korunma yöntemi kullanmamaya rağmen 1 yıl içinde çocuk sahibi olamama durumudur. Dünyada çiftlerin yaklaşık %15’i kısırlık ile ilgili bir sorunla karşılaşırlar.

Kısırlığa yol açan sebepler nelerdir?
Kadında kısırlığa yol açan sebeplerin başında yumurta ve tüplerle ilgili problemlerin yanı sıra endometriozis gibi nedenler gelirken, erkekte kısırlığına yol açan sebepler ise daha çok sperm bozuklukları ile ilgilidir. Bazı hasta grubunda ise nedeni belli olmayan kısırlık mevcuttur.
Kısırlık teşhisi ve tedavisi için ne zaman başvurulmalı?
Aslında kadının ön değerlendirmesi herhangi bir zamanda yapılsa da olur.En ideal olanı kadının adetinin 2. – 3. günüdür. Erkek icinse 3 – 5 günlük cinsel perhiz sonrası dönem idealdir.Kadın ve erkeğin ön değerlendirilmesi için, Bu dönemde gerekli hormon tetkikleri, muayene, ultrasonografi, erkek sperm değerlendirmesi ve bulaşıcı hastalıklar ile ilgili tetkikler yapılır. Adet bitiminden sonraki ilk hafta içinde de gerekirse rahim içi değerlendirilir. Daha sonra çift için en uygun tedavi yöntemine karar verilir.

Tüp bebek programı için ne zaman başvurulmalı?

Tüp bebek tedavileri ön görüşme, muayene ve tetkikler yapılıp yönteme karar verildikten sonra kadının adet kanamasının 2. veya 3. günü tedaviye başlanır.

kısırlıkDaha önce çekilen rahim filmleri (histerosalpingografi – HSG) var ise , yeni bir HSG gerekli midir?
HSG işlemden sonra bir operasyon geçirilmedi ise ve 2 yıldan daha yeni tarihli bir filmse yeni bir HSG gerekli değildir.
İlk tüp bebek işleminde hamile kalamayan bir çift ne kadar sonra tekrar tüp bebek uygulaması deneyebilir?
İki tüp bebek uygulaması arasında 3-4 aylık bir ara verilmesi önerilirmektedir.

Tüp bebek en fazla kaç kere yapılabilir?

Tüp bebek tedavilerinde deneme sayısının önemi yoktur.Çiftin manevi ve maddi gücü elverdiği ölçüde tüp bebek uygulanabilir.Ancak tedavi kararı doktorla beraber verilmeli şans oranlarının konuşulması gerekmektedir.

tupbebekilacTüp bebek neden pahalı bir yöntemdir?

Tüp bebek tedavileri pahalı bir yöntemdir.Bunun nedenleri çok iyi eğitim almış tıbbi personel ve son derece modern tıbbi cihazlar gerektirmesidir. Kullanılan tüm tıbbi cihaz ve sarf malzemelerinin hemen tümü ithal edilmekte ve bunlar oldukça da pahalı olmaktadır. Ayrıca malzemelerin çoğu tek kullanımlık olup işlem sonrası atılmakta ve yeniden kullanılmamaktadır. Amerika Birleşik Devleti’nde hazırlık tetkikleri ve ilaçlar hariç yalnızca bir uygulamanın ortalama maliyeti 6,500 $’dır. Maliyeti arttıran bu nedenlere rağmen Türkiye’de fiyatlar bu bedelin altındadır.Avrupa ülkelerinde ise 4000 euro ile 7.000 euro arasındadır.Tabii bir çok Avrupa ülkesinde devlet tüp bebek tedavilerinin % 70 ini karşılamaktadır.

Bu yazı 1088 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. […] yaklaşık 15-30 dk.sonrasında biter. 7.Kadından alınan yumurtalar erkekten alınan spermler mikroenjeksiyon yöntemi ile birleştirilir.Döllenme işlemi gerçekleşir. 8.Döllenen yumurtalar 2 ila 5 gün […]

Bir yorum bırak