Tüp Bebekte Embriyo Gelişimi ve Embriyo Transferi

Paylaş
 

Embriyo gelişimi ve transfer işlemi tüp bebek tedavisinin üçüncü ve son aşamasıdır.

Tüp bebek tedavisinde kadından yumurta toplandıktan sonra eşten alınan spermlerle laboratuar koşulunda dölleme işlemi[mikroenjeksiyon] yapılır, yaklaşık 16-18 saat sonra döllenmenin olup olmadığını embriyologlar tarafından kontrol edilir.Döllenmiş olan yumurtalar daha ileriye doğru bölünüp gelişimlerini sürdürmeleri açısından 3 gün -4 gün 5 gün hatta 6. güne kadar laboratuar koşullarında büyütülür.
 Tüp Bebekte Embriyo Gelişimi ve Embriyo TransferiLaboratuar koşullarında embriyolar ne kadar ileriye götürülerek  büyütülebilirse en iyi embriyoyu seçebilme şansı artar. İyi tüp bebek merkezlerinin amacı, döllenmiş olan yumurtaları embriyo gelişimini en ileri evresine kadar blastokist denilen evreye kadar götürmek ve bu evrede  iyi olan sadece iki embriyoyu seçmektir.Blastokist embriyo seçmenin faydası hem tutulma kabiliyetini yüksek embriyoları seçmek hem de çoğul gebelik oluşumunun önüne geçmektir.

Seçilen embriyoların verilmesine karar verildiği anda embriyonun rahim içersine ince bir katater yardımıyla yerleştirilmesi gerekir. Bu işlem oldukça önemli bir işlemdir. Tüp bebek tedavilerinde bu işleme embriyo transferi denir.
Embriyo transferinde doktorun tecrübesi kadar rahime embriyoları kolay yerleştirilecek diğer koşullarında oluşturulabilmesi önemlidir.

Örneğin hastalar çok rahatsız olup, şikayet etmelerine rağmen bu işlemi yapmadan önce idrar torbalarını ciddi olarak doldurabilmeleri için yaklaşık olarak 2 litre su içip gelmeleri önerilir.Bunun nedeni idrar torbası su ile dolunca  rahime baskı yapar ve rahim düzleşir.Düz pozisyona gelen rahimin içine embriyoları katater yardımıyla daha kolay yerleştirebilmek mümkündür.

Tüp Bebekte Embriyo Gelişimi ve Embriyo Transferiİdrar torbasının doldurulması ve işlem sırasında mutlaka bir hemşirenin ultrasonagrafi yaparak kataterin rahim içinde nereye kadar ulaşdığını doktora göstermesi böylece doktorun embriyoları doğru bir alana koymasını sağlaması da embriyo transferinde başarıyı artıran çok önemli kriterlerdendir.

Ultrasonagrafi altında yapılan embriyo transferi gebelik oranları, bakılmadan yapılan embriyo transferi ile kıyaslanmış ve ultroson ile yapılan gebeliklerin başarı oranının yüksek olduğu bilimsel olarak görülmüştür.

Transfer sırasında bir hemşire ve psikolog tarafından hastanın rahatlatılması pozitif bilgilerin verilmesi de bu süreci kolaylaştıracak diğer önemli bir konudur..Embriyo transferini başarılı sekilde yapılmış ve iyi seçilen iki embriyonun verilmiş olduğu bir kadında yaş 40’ın altında ise gebelik oranı %50-%55’lere kadar çıkmaktadır.

Bu yazı 869 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak