Tüp Bebek ve Sigara

Paylaş
 

kisirlik_ve_sigaraTüp bebek tedavisi düşünüyorsanız öncelikle sigaradan kurtulmalısınız !

Tüp bebek  tedavisi öncesi, tedavi esnası ve sonrasında  sigara  kullanımı ne gibi bir etki bırakır? Bilindiği gibi korunmasız belli bir süre ilişkiye girip çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisine başvurmaktadır.Yapılan araştırmalara göre çiftlere uygulanan testlerde %55 erkek kısırlığı %45 gibi bir oranda ise kadın kısırlığı çıkmıştır. Erkeklerdeki en büyük kısırlık sebeplerinden birisi de sigara tüketimidir. Sigaranın en belirgin zararlarından bir tanesi spermlerin veya yumurtaların büyük oranda  zayıflaması olarak görülür.

Tüp Bebek tedavisi  öncesinde yapılacak ilk iş eğer kullanılıyor is sigarayı bırakmak olacaktır. Tabii ki tiryakiler için epey zor bir dönem olacak ancak anne baba olmak uğruna katlanmak zorundasınız. Yukarıda belirttiğimiz gibi sigara, kadınlardaki yumurtalıkları zayıflattığı bilinmektedir ve  tüp bebek  tedavisinde en önemli unsurlardan birisi kaliteli yumurtalık rezervidir. Ayrıca  sigara  erkeklerde sperm kalitesini düşürmektedir ve sperm kalitesi tedavideki diğer önemli unsurdur.Ayrıca tedavi esnasında yumurta gelişimini, yumurta uyarılmasını,döllenme ve embryo gelişimini etkilediği tespit edilmiştir.Sadece bununla da kalmayıp gebelik gerçekleştiyse bile bebeğin gelişine ciddi zararlar verir.Sigara içilen evlerde ani bebek ölümlerinin içilmeyen evlere oranla çok yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Tüp bebek  tedavisine karar vermişseniz şunu unutmayın ki sigara kullanmayan çiftlerin başarı oranı sigara kullananlara oranla iki kat daha fazladır. Gebelik şansı oluşsa bile düşük riskini artırır ve erken düşük olma ihtimali ortaya çıkar. Uzun süreli sigara kulanmış kadınlarda kalıcı yumurtalık hasarları meydana gelmektedir sadece tedaviye başlamadan belli bir süre sigarayı bırakmak başarı şansını oldukça artıracaktır.

Ne Yapılmalı ?

Tüp Bebek  tedavisine başlamadan en az 3 ay öncesinden sigara içmeyi bırakmanız önerilmektedir.Bu hem erkek hem kadın için geçerlidir.Her zaman yinelediğimiz bir detay da şudur ki sadece sigarayı bırakmakla kalmayıp içilen yerlerde bulunmamamıza dikkat etmelisiniz, zira içilmese dahi soluyacağınız duman aynı oranda zarar verecektir.Başarılı bir  tüp bebek  tedavisi ,sağlıklı bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için  sigaraya veda etmeniz şarttır.  Bu bırakma sadece tedavi süresince olmamalı ve tedaviden sonrada evinizde içmemelisiniz çünkü  sigara  içilen evde büyüyen çocuklarda erken yaşta kalp damar hastalıklarına rastlanmaktadır. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız bir uzmana başvurarak yardım isteyebilirsiniz.

Bu yazı 768 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak