Tüp Bebek ve Endometriosiz

Endometriosizin tibbi tanımı fonksiyonel endometriail bezlerinin ve stromanın uterin kavitedeki normal lokasizyanu dışında bulunması.

İlk kez 1860 da Viyanalı patalog Kari von Rokitansky tanımlamıştır.

Sıklığı % 3-10 üreme çağındakilerde

%25-40 infertil kadınlarda

%39-59 pelvik ağrısı olanlarda görülür.

Daha anlaşılır olması için ,Endometriosiz, adını rahmin iç tabakasını döşeyen tabaka anlamına gelen ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen endometrium’dan almaktadır. Endometriozis’te normal olarak rahim iç tabakasında bulunması gereken endometrium’a benzeyen doku, rahim dışında vücudun diğer bölgelerinde de bulunmaktadır. Rahim dışındaki bu endometriozis odakları ağrı, infertilite ve diğer bazı yaşam kalitesinde zorluklara neden olabilmektedir.

Endometriosiz ve kısırlık ilişkisi

 

Tüp bebek için başvuran kadın hastaların % 20 inde endometriosiz görülmektedir.Dünya da endometriosiz olanların %40 ında kısırlık tedavisi görmektedir.

Rahim içerisini döşeyen endometrium gibi endometriozis odaklarıda adet döngüsünü yöneten hormonlara yanıt vermektedir. Adet döneminde rahim içerisinde olduğu gibi bu alanlarda kalınlaşma, yıkılma ve kanama olmaktadır. Rahimi döşeyen tabakanın aksine, rahim dışındaki endometriumun adet kanı şeklinde vücudu terk etme olanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle kendi içine kanama ve bu odaklardan dökülen dokunun ve kanın hasara uğraması, çevre dokularda iltihabi gelişme ve bağ dokusu oluşumuyla sonuçlanmaktadır. Odakların yerleşim yerine göre oluşabilecek diğer beklenmedik hasarlar, bu odakların yırtılması endometriozisin yeni alanlara yayılmasına sebep olmaktadır. Yapışıklıkların oluşması, bağırsaklarda kanama veya bağırsak tıkanması, idrar torbası işlevlerinin etkilenmesi ve diğer sorunlardır. Belirtiler zamanla kötüleşse de bazı olgularda iyileşme ve tekrarlama dönemleri görülmektedir.

Endometriozisin en sık görülen belirtisi adetten önce ve adet esnasında görülen ağrılardır ve genellikte normal adet sırasında görülen sancılardan daha şiddetlidir. Cinsel temas sırasında ve sonrasında görülen ağrılar, infertilite, düzensiz veya fazla kanamalardır. Diğer belirtiler ise yorgunluk, adet sırasında ağrılı bağırsak hareketleri, sırtın alt tarafına vuran ağrı, adet sırasında ishal veya kabızlık ve diğer bağırsak rahatsızlıkları olabilir. Bazı endometriozisli kadınlarda ise hiçbir belirti olmayabilir.Sık ve uzun adet görenlerde,

Rahimde sekil bozuklugu olanlarda,
Erken menars olanlarda,
Geç menopoza girenlerde..
Et yiyenlerde daha fazla görülürken, sigara içenlerde ve
Dogum kontrol hapı kullananlarda daha az gorülüyor
Uzun boylu, 30 yas civarında, sarısın ve kumral olanlarda daha çok görülmektedir.

Endometriozisin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Birkaç neden öne sürülmekte ancak bunların hiçbiri tüm endometriozis olgularını açıklayamamaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar dioxin ve PCB’ler gibi vücut içerisinde hormon gibi davranan ve bağışıklık sistemini hasara uğratan çevresel toksinlerin endometriozise yol açtığını göstermiştir.

Bu yazı 776 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak