Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Paylaş
 

Tüp bebek tedavi sürecinde kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?

mutlu aile bebek (58)

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de, tedavi sürecinde hastaya uygulanan ilaçların yan etkisi olduğu gözlenmiştir. Hasta uygulanan ilaçlardan sonra oluşacak yan etkilerin birçoğu zaman içerisinde gerileyerek kaybolurken, çok az sayıda ise ciddi yan etkilerde gözlenmektedir. İlaçların uygulanmasına bağlı olarak uygulama bölgesinde kızarıklık ve ağrı çok az sayıda karşılaşılan ve kendiliğinden geçen yan etkilerdir. Bunun dışında tüp bebek sahibi olmak isteyen ve bu süreç de ki ilaç kullanımından doğan diğer yan etkiler ise şu şekilde yer aldığı gözlenmiştir. Uykusuzluk, sinirlilik, bazen baş ağrısı ve mide bulantısı geçici ve hafif derecede rahatsız edici yan etkilerde hastada oluşabiliyor. Bu yan etkilerin hiç birisi uzun süreli ve kalıcı bir yan etki olmayarak zaman içerisinde gerileyerek belirginliğini kaybediyor.

Yumurtalıklarda görülen yan etkiler.

Yumurtalıkların aşırı uyarılmasına bağlı olarak yumurtalıkların çok büyümesi ve karında sıvı toplanmasıyla yumurtalık aşırı uyandırma sendromu. Bunun hafif ve orta dereceli durumlarına hekimler tarafından rastlanmıştır. Yumurta rezervi iyi olan hastalarda hafif derecesi görülmüştür. Yumurtalıklar büyüyerek kasık ağrısına yol açabilir fakat karında sıvı toplamasıyla, karında sıvı toplamasıyla kendini gösteren          bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, nefes darlığına kadar varabilecek sıkıntılara yol açan durumlar %1’den daha az görülen bir durumdur. Bunu önlemek için yapılabilir şeyler ise; 1) doktorlar tarafından hastanın yakın takibe alınması. 2) böyle bir durumdan şüphelendiğinde ya da böyle bir risk ile karşılaşıldığında hastanın yumurtaları tekrar toplanarak baba adayının spermi ile döllenme işlemi gerçekleştiriliyor. Oluşan embriyoları ise hastalara transfer edilmiyor. Genellik ile bu durumla karşı karşıya kalındığında embriyolar dondurularak hasta daha sonra transfer etme işlemini gerçekleştirmek üzere saklanıyor.

Tüp bebek sürecinde kullanılan ilaçlar kanser yapıyor mu?

Bu konuda pek çok araştırma yapılmıştır ve ilaçların kansere yol açmadığı özellikle yumurtalık ve meme kanseri olasılığını artırmadığı sonucuna varılmıştır. Bu konuda tüp bebek tedavisi ile anne olmak isteyen hastaların içi rahat olabilir.

Tüp bebek yapmak istiyorum erken menopoza girer miyim?

Bu soru ile ilgili de yapılmış olan pek çok araştırma mevcut ve tüp bebek tedavilerinin hastalarda erken menopoza sokma gibi bir durum olmadığı uzmanlar tarafından gözlenerek araştırılmıştır.

Tüp bebek sahibi olmak istiyorum, acaba kilo alır mıyım?

Tüp bebek tedavisi süresinde kısa süreli olarak anne adayının vücudunda sıvı tüketimine bağlı olarak ve anne adayının geçici iştah artmasından dolayı birkaç kilo aldığı gözlemlenmiştir. Ancak, tüp bebek sahibi olmak isteyen anne adayı düzenli bir şekilde beslenme programına uyarsa ve beslenmesine dikkat eder ise tedavi bitiminde bu kiloları tekrar kolayca verebiliyor ve kalıcı bir kiloya yol açmadığı yapılan araştırmalara göre mümkün olmuyor.

Bu yazı 831 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak