Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Paylaş
 

 
Araştırmalara göre ülkemizde her 100 çiftten 15’i yani 1.5 milyon çift çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı yaşıyor. ‘Hangi durumlarda, ne zaman kadın veya erkek için tüp bebek tedavisine başvurmak gerekir’ sorusunu  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun şöyle açıkladı.
*Kadının gebe kalma şansı normal koşullarda yüzde 20- 30 dur.Gebeliğin oluşabilmesi için yumurtlama döneminde kadın yumurtasının erkek spermle döllenmesi ve döllenme sonucu oluşan embriyonun rahime gelip yerleşmesi gerekir. Adetleri düzenli olan kadınlarda yumurtlama dönemi; beklenen adetten 2 hafta önce yumurtlamayla gerçekleşir. Örneğin 28 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama günü âdetin ilk gününden itibaren sayıldığında 13-14’üncü gündür. Düzenli adet gören bir kadının bir aylık dönemde gebe kalma şansı %20- %30 dur. 35 yaş altında belirgin bir problemi olmayan bir çift ortalama 4- 6 ay içinde gebeliği yakalar.Araştırma sonuçlarına göre çiftler; %30’u ilk bir ayda %70-75’i altı ay içinde %85-90’ı bir yıl içinde %95’i iki yıl içinde gebe kalabilmektedir. Bu sonuçlara göre ilk bir yıldan sonra gebelik oranları pek artmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmak Gerekir?

yumurta-toplama- islemiBir yıl içinde gebelik oluşmamışsa infertilite (tüp bebek)kliniklerine başvurulmalıdır. Bebek isteyen çiftlerin %10-15’inin tüp bebek (infertilite) uzmanlarından profesyonel yardım almaları ve yardımcı üreme tekniklerinin (aşılama,tüp bebek..gibi) kullanılması gerekir.
*Her çift bir yılın dolmasını beklemeli midir?
Kadınlar için;
-35 yaş üzerinde bir yılı beklememek gerekir. Gebelik şansı azaldığı için 6 ay içinde, 40 yaş ve üzerinde 3 ay içinde bir uzmana başvurmalıdır.

-Başka nedenlerle jinekolojik muayene olmuş ve yumurta rezervinin azalmış olabileceği söylenmişse
-Adetler düzensiz ise ( 21 günden kısa 35 günden uzun, özellikle kilo ve vücutta kıllanma artmış ise)
-Geçirilmiş yumurtalık iltihabı (pelvik enflamatuar hastalık)
-Daha önceden dış gebelik geçirilmiş ise (ameliyatla tüp alınmış olabilir veya ilaçla tedavi edilmiş olabilir)
-Karın ameliyatları geçirilmiş ise (apandisit, bağırsak veya her hangi bir nedenle yapılan karın ameliyatları yapışıklıklara ve tüplerin kapanmasına neden olabilir)
-Cinsel yolla bulaşan hastalık hikâyesi varsa
-Gebelik düşünmeden önce doğum kontrol amaçlı spiral kullanım hikâyesi varsa
Endometriozis teşhisi konmuşsa
-Birinci derece yakınlarda veya kardeşlerde infertilite problemi yaşanmışsa
Erkekler için;
-İleri yaşta geçirilmiş ve testisleri etkilemiş kabakulak hikâyesi varsa
-Testis travması varsa
-İnmemiş testis ameliyatı olmuşsa
-Cinsel yolla bulaşan hastalık hikayesi
-Erken boşalma ve ereksiyon problemi varsa
-Kimyasallar veya radyasyonlu ortamlarda çalışanlar
-Birinci derece yakınlarda veya kardeşlerde infertilite problemi yaşanmışsa

Zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisi başlanması gereken durumlar

Aşılama tedavisi-Eşlerden herhangi birisinde bilinen genetik geçişli hastalık varsa (kistik fibrosiz, talasemi, hemofili….gibi)
-Hepatit ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklarda eşi korumak için
-Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi..gibi)
Bu durumlarda bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin zaman kaybetmeden güvenilir, modern ve tecrübeli bir tüp bebek merkezine başvurmaları gerekir. Çiftler merkez seçimi öncesinde iyi bir araştırma yapmalı, merkezin ve uzmanın başarı grafiğini dikkatlice incelemelidir. Tedavi süresinde yaşanan stres hem çifti hem de uzmanı baskı altına alırsa başarı olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle çiftlerin merkeze ve doktora güveni tam olmalıdır.

Bu yazı 851 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak