Tüp Bebek Tedavisindeki Yeni Yaklaşımlar
Paylaş
 

bebek resimleri (29)Tüp bebekte ki yeni yaklaşımlar.

Tüp bebek konusunda günümüzde uygulanan bazı yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlar içerisinde beklide en önemlisi olan hekimlerin hasta dostu tedavisi diye adlandırdığı ve eşlere özel uygulanan tedavi yöntemidir. Genel olarak dışardan bakıldığı zaman tüp bebek tedavileri iğneler verilir yumurtalar büyütülür ve toplanır transfer işlemi gerçekleştirilir. Aslında bu iğnelerin verilmesi yumurtaların toplanması aslında her çift için farklı şekilde uygulanmaktadır.

Hasta dostu tedavisi nedir?

Hekimlerin hasta dostu adlandırdığı bu yeni tedavi yönteminde ise minimum ilaç kullanımı yapılarak yine yan etkileri ise en aza indirmek ve maksimum başarı sağlamak hekimler tarafından amaçlanmaktadır. Hasta dostu tedavisi genel olarak yumurta sayısında azalma görülmüş, ileri yaş gurubu, ilaç yapılsa dahi çok fazla yumurta elde edilemeyen kişileri bir takım risklerden korumak ve maksimum başarı oranını da düşürmeden olumlu sonuç elde edilmesi amaçlanmaktadır.

Dışarda olgunlaştırma yöntemi

Buda hekimlerin yeni yöntemlerinden bir tanesi. Hasta dostu tedavisinin tam tersi olarak işlem gören bu uygulama ise, yumurta rezervi çok fazla ve uyarıldığı zaman problem teşkil edecek hastalar için problemleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan ‘in vitro matürasyon’’ adı verilen yöntemdir. Bu yöntem şu şekilde işlemektedir; yumurtalar olgunlaşmadan anne adayından alınarak dışarda olgunlaştırma işlemi gerçekleştirilmek üzere toplanır. Bu yöntemi uygulayacak olan hekimlerin çok seçici davranması gerekir, bu yöntem ile yeterli sayıda olgun yumurta elde etmek her zaman mümkün değildir. Gebelik oranları ise ilaçla uyarılmaya göre nispeten daha düşük olduğu için çok zorda kalınmadıkça tercih edilmeyen fakat, bazen bazı hastalar için özellikle sağlığı göz önünde bulundurularak çok önemli ve uygulama işlemi yapılması gereken yeni yöntemlerden birisidir.

Sperm büyütme yöntemi

Özellikle sperm problemi rastlanan baba adaylarında son zamanlarda geliştirilmiş İMSİ adı verilen çok yüksek büyütme ile sperm seçme konusunda tüp bebekte ki son ve önemli gelişmelerden bir tanesidir. Normalde 15 ya da 20 kat olarak büyütülen spermlerde 6bin, 8bin katı büyütülerek ne kadar sağlıklı olduğunu iç organlara da bakılarak anlaşılır ve gebelik şansını arttırmak bu yöntem ile mevcuttur.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak