Tüp Bebek Tedavisinde Stres

Paylaş
 

Araştırmtüp bebek sözlüğü 2alar göstermektedir ki kalp hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi kronik sağlık problemlerinin çoğunu tetikleyen etkenlerden birisi de strestir.

İlginç olan şu ki, stres sizin gerek normal yolla gerek üremeye yardımcı tekniklerle gebe kalmanızı da zorlaştıran bir etken olabilir.

Kırılması giderek zorlaşan bir kısır döngünün içinde kendinizi bulabilirisiniz; stresli olduğunuz için gebe kalamaz ve gebe kalamadıkça stresinizi arttırabilirsiniz. Aslında stres sizi tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkilemektedir; moralsiz, motivasyonsuz ve yorgun bir kişi haline gelebilir, aynaya baktığınızda ‘bu ben miyim?’ diye sorabilecek kadar kendinize yabancılaşabilirsiniz. Bütün bunların dışında stres vücut ritminizde ve biyokimyasında ciddi değişikliklere yol açarak da sorunların kolay çözümlerini zora sokabilmektedir.

Adrenalin, noradrenalin ve adrenokortikotropin gibi stres hormonları ani stresle karşılaştığınızda salgılanmaya başlar. Kaslarınız kasılır, bağışıklık sisteminiz ve sindirim sisteminiz kısa süreliğine çalışmasını durdurur, beyniniz tetikte olmaya başlar ve vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfin salınışını sağlanır. Hemen hemen vücudunuzun her sistemi sizin stres oluşturan faktörle başa çıkmanızı sağlamak için seferber olur.

Genellikle bu geçici bir süre içindir ve stres yaratan faktör ortadan kalktığı zaman vücut normal işleyişine geri döner. Peki, bu durum sürekli her an yaşanıyorsa o zaman ne olur? O zaman vücudunuz hep alarm durumda kalır ve normale dönme şansı olmaz. Ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olan hormonların sürekli salgılanmasından dolayı etkisini kaybederler, baş ağrıları, bel ağrıları gibi ağrılar başlar, uykusuzluk, yorgunluk, iştahta değişmeler, mide asidinde artma, seksüel fonksiyonlarda bozulma ve bu tür çeşitli sorunlarla karşılaşmaya başlarsınız.

Stresi yenmek elinizde, o zaman değiştirilebilir basit nedenleri ya hiç yaratmayarak ya en az seviyede tutmaya çalışarak kendinize yardım edebilirsiniz.

Araştırmalara göre bunların azaltılması kadınların daha kolay gebe kalmasına yardımcı olmaktadır. Stres, depresyon, endişe ve kaygılar sadece kadınları değil erkekleri de benzer şekillerde etkilemekte ve sperm yapımı üzerine olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Bu yazı 770 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak