Tüp bebek Tedavisinde Stres Gebelik Şansınızı Azaltıyor

Paylaş
 

tüp bebek stres

Özellikle kadınlar stresle başa çıkmak konusunda zorlandıklarını söyleyebiliriz. Bunu engellemek amacıyla tüp bebek tedavisinden önce kadınların daha sakin bir tutum içersin de olması istenmektedir. Aslında stres içersin de olan kadınların tüp bebek başarı şansları daha düşük olarak görülmektedir.

Neredeyse çoğu hastalıkların sebebi olarak gösterilen stres, tüp bebek tedavisinin büyük düşmanıdır. Yapılan araştırmalar, stresin tüp bebek tedavisinde tek başına yüzde 15’e varan oranlarda başarısızlığa yol açtığını ortaya koyuyor. Stres kadının hormonal dengesini bozarak kısırlığa yol açtığını belirten Bahçeci Umut Tüp Bebek doktorlarından Op. Dr. Süleyman TOSUN, “Stres vücudun normal hormon dengesini bozarak kadınlarda ve erkeklerde üreme sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Erkeklerde ise sperm kalitesin

de azalmaya yol açan stres, kadınların yumurtlama fonksiyonunu bozuyor” dedi.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri kulaktan dolma, yanlış ve yetersiz bilgiler. Tedavi öncesinde ve esnasında edinilen kulaktan dolma bilgilerin hastaların stres seviyesini yükselttiğini belirten Op. Dr. Süleyman TOSUN sözlerini şöyle sürdürdü: “Kısırlık ülkemizde hassas bir konudur, bu nedenle de açıkça konuşulmuyor. Bize gelen hastalara öncelikli olarak yapılacak tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi veriyoruz. Süreç hakkında bilgi sahibi olan çiftler tedaviye kulaktan dolma bilgilerle değil de uzman görüşü alarak başladığı için tüp bebek tedavisine daha kolay uyum sağlıyor ve bu durum tedavinin başarı şansını oldukça yükseltiyor.”

Sadece tüp bebek tedavisi değil, yanı sıra normal gebeliklerde bile stresle mücadele eden çiftler bulunmaktadır. Stres direk olarak çiftlerin çocuk sahibi şansını azaltmaktadır. Tüp bebek tedavisi için merkezlerine başvuran hastalara psikolojik destek sağladıklarını söyleyen Op. Dr. Süleyman TOSUN, “Psikolojik yardım alan çiftlerde, pozitif düşünmeyi arttırarak hamile kalmayı daha kolaylaştırdığı gözlemledik. Biz de, bu nedenle merkezimizde hastalarımıza tedavi süresince ücretsiz bir şekilde psikolojik destek hizmeti veriyoruz. Psikolojik destek sonrası olumlu telkinlerde bulunarak hastanın stresten uzaklaşmasını sağlamaktayız” dedi.

Bu yazı 784 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak