Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş
 

tüp bebek tedavilerinde nelere dikkat edilimeliTüp bebek tedavisinde dikkat  edilmesi gerekenlerin başında merkez seçimi yer alır. Merkez seçimi yaparken öncelikle merkezin başarı durumuna dikkat edilmelidir. Ekibin profesyonelliği, teknolojik imkanları da belirleyici özelliklerdir. Ayrıca merkeze ve hekiminize duyduğunuz güven , sağlıklı iletişim, bu stresli dönemi daha kolay ve huzurlu olarak aşmanıza yardımcı olacaktır. Tüp bebek tedavisinde tedavi süresince stresten uzak durmalı , kendinizi motive etmeli ve inanarak bu yola devam etmelisiniz. Yalnız, bunun bir yardımcı üreme tedavisi olduğunu ve sonucunun her zaman %100 başarıyla sonuçlanamayacağını bilmek ve her sonuca hazırlıklı olmak gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken bir takım somut etmenler de vardır. Tedavi süresince, herhangi bir başka rahatsızlıktan dolayı, doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmamak gerekir. Ayrıca sürekli kullandığınız bir ilaç veya önemli bir rahatsızlığınız, daha önce uygulanmış operasyon, tedavi  veya geçirdiğiniz ciddi bir kaza olduysa, bunu tedavinin en başında doktorunuza eksiksiz ve doğru bir şekilde aktarmalısınız. Bu,  tedavinizin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemli bir faktördür.

Tüp bebek tedavisinde verilen ilaçları dozlarına uygun ve belirtilen saatlerde yaptırmalısınız. İlaç tarifi yapılırken çok iyi dinlemek ve gerekirse soru sormaktan çekinmemek gerekir.

Tüp bebek tedavisinde tedavi süresince cinsel ilişki önerilmemekte olup, tedavi sonucunda gebelik elde edilirse bu konuda yine doktorunuza danışmalısınız. Tedavi süresince ve tabi gebelik oluşursa alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalı, dengeli ve sağlıklı beslenmeli ve hijyene önem vermeliyiz. Tüp bebek tedavisinde vücudu yoracak aktivitelerden de uzak durulmalı. Aerobik, koşu gibi sporlar yerine kısa ve sakin yürüyüşler tercih edilmelidir.Tüp bebek tedavisinde son aşama embriyo transferidir. Embriyo transferinden sonra dikkat edilmesi gerekenler konusunda doktorunuz tarafından gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Özellikle ilk üç gün istirahat etmeli, uzun yolculuklar yapmamalı, ağır ve yorucu aktivitelerden uzak durmalısınz. Bol bol istirahat etmeli ve ilaçlarınızı düzenli kullanmaya devam etmelisiniz.

Bu yazı 835 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak