Tüp Bebek Tedavisinde Problemler

Paylaş
 

Tüp bebek tedavileri yaklaşık olarak 14-17 gün gibi bir süreci kapsar.Tüp bebek tedavilerinde çoğu zaman hiçbir problem yaşanmadan tedavi olumlu bir şekilde son bulur.

Tüp bebek tedavisi her zaman problemsiz bir şekilde yürümez.Bir takım problemlerle karşılaşma ihtimali vardır. Tüp bebek tedavisini geniş olarak düşündüğümüzde yumurta büyütme ile başlayan tüp bebek tedavimiz en son  embriyo transferi ile sona ermektedir. Tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilecek problemlerin en başında hastadan  yumurta gelişme sürecinde yeterli cevabı alınamaması yani yeterli sayıda yumurtanın gelişmemesi yada hastadan beklediğimizden az yumurtanın gelişmesi veya hiç yumurtanın gelişmemesi durumu yaşanabilir.

tüp bebekte ne tür problemlerle karşılaşılabilir.Yumurta toplama safhasında oluşan foliküllerin  folikül dediğimiz şeyler yani yumurtaların geliştiği kistlerdir.Foliküller aspire edildiğinde içinden yumurta çıkmaması  durumuda diğer bir problem olarak karşımıza çıkabilir. Tüp bebek tedavisinde kadından alınan yumurta erkekten alınan spermin birleştirilmesi yani mikroenjeksiyon sonrasında oluşan embriyoların kalitesinin düşük olması hatta bazı embriyoların transfer edilmeyecek kadar düşük kalitede olması belli başlı karşılaşacağımız diğer problemlerdir.

Bir tüp bebek tedavisine başlamak her zaman bitirmek anlamına gelmez. Eğer bu evrelerden herhangi bir sorunla karşılaşırsa o zaman tedaviyi erteleme yolunu seçilir. Çünkü bir sonraki ayda veya birkaç ay sonra hastadan daha iyi cevap alınabilir ve bu safhalar daha kolay bir şekilde atlanabilir.Bu durumun hastaya iyi anlatılması gerekir.Tedavisinin neden yarım kaldığı bir sonra ki denemede nelerin farklı olacağı hastayla konuşulmalıdır.Tüp bebek tedavilerilerine zaten bir çok sıkıntı ile başlayan hastalar tüp bebek tedavilerinin yarım kalmasından dolayı üzüntü  yaşayabilirler.

Tedavinin sonlarında  karşılaşılabilecek problemlerden biriside yumurta rezervi çok olan genç hastalarda gördüğümüz karın içinde sıvı birikmesi bulantı ,kusma ve tansiyonda düşüklük gibi bulgularla kendini belli eden overyan  hiperstimülasyon  dediğimiz sendromdur.Tüp bebek tedavilerinde belki de hastayı tedirgin eden en önemli durumdur.Bu engellenebilicek bir sendromdur. Tecrübeli bu konuda deneyimli tüp bebek merkezi hekimlerinin kontrolü altında  kolay kolay karşılaşılan bir durum değildir.

Bu yazı 755 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak