Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Kullanımında Yapılan Hatalar

Paylaş
 

 

Kısırlık tanısı alan ve tüp bebek uygulamasına başlayan bir hasta yaklaşık 20 gün süre ile daha önce tecrübe etmediği özel bir tedavi dönemine girer. Tüp bebek tedavisinin diğer sağlık problemlerinde uygulanan tedavilerden en önemli farkı hastalarımızın aslında hasta olmamalarıdır.

Herhangi bir fiziksel şikayet olmamasına rağmen tüp bebek hastaları pek çok çeşit ilaç kullanmak durumundadırlar. Tedavinin 10-14 gün süren ovülasyon indüksiyonu ( yumurtayı büyütme) döneminde belki de hayatında tek bir kere bile enjektör eline almamış olan bir kadından kendi kendisine iğne yapması istenmektedir.images (6) Hastalarımızın tüp bebek korkusunun en önemli kısmı aslında ilaç kullanımından doğar. İlaç dozlarını yanlış ayarlamak, yanlış bölgeye uygulamak veya zamanlamada bir hata yapmak düşüncesi hastalar üzerinde ciddi psikolojik baskılara neden olmaktadır. Bu nedenle tedaviye başlama günü hastaya verilecek eğitim gebelik oranları açısından çok önemli bir rol oynar. Yapılan çalışmalarda tüp bebek tedavisinde olan hastaların yaklaşık % 20 sinin ilaç kullanım hataları yaptığı ve bu hastaların % 29 unun bunu doktoru ile paylaşmadığı bulunmuştur.

ilac-kutusu_3Titiz ve detaylı yapılan bir tedavide yumurta büyütme için kullanılan hormon ilaçlarının kullanım süreleri, saati ve dozları hastaya dikkatlice anlatılır ve pratik olarak gösterilir. İlaç kullanımı ile ilgili tarifler yazılı olarak hastaya verilir. Tedavi sırasında yapılan değişiklikler ile ilgili hasta doktoru ve hemşiresi tarafından uyarılır. Eğer yanlış bir kullanım söz konusu olursa yapılan hatanın yarattığı etkiye göre tedavi tekrar düzenlenir veya iptal edilir. En sık hata yapılan basamak, yumurta büyütme döneminin sonunda yapılan HCG (yumurta çatlatma) enjeksiyonudur. Bu iğnenin zamanlamasında yapılacak bir hata yumurtaların erken çatlamasına veya olgun yumurta alınamamasına neden olur. Bu nedenle tüp bebek merkezleri enjeksiyonun saatini mutlaka teyit etmelidirler. Yumurta toplama ve transfer sonrası kullanılacak ilaçlar tamamen farklılaşır. Ağızdan alınan ve vajinal yoldan kullanılan ilaçlar tedaviye eklenir. Hasta ile doktoru kişisel olarak konuşmalı ve hasta uyumunun en iyi olduğu tedavi desteği tercih edilmelidir.

Tüp bebek merkezi doktorları, hemşireleri ve hasta arasındaki iletişim, günün 24 saatinde ulaşılabilirlik, detaylı ve ayrıntılara önem verilen bir yaklaşım ile yapılan bir tedavide başarı daha kolay ve sorunsuz elde edilir.

 

Bu yazı 820 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak