Tüp Bebek Tedavisinde E2 (Estradiol) Hormonu ve Önemi

Paylaş
 

Estradiol asıl olarak kadın menstrüel siklusu sırasında over foliküli ve hamilelik sırasında plasenta tarafında salgılanır. Bunun yanında adrenal bezler ,testisler tarafından ve androjenlerin periferal dönüşümü ile çok düşük düzeyde salgılanır. Estrojen reseptörleri bir çok dokuda bulunabilir(kemikler,meme bezleri,karaciğer,endometriyum vb.). estadiol sentezi ve salgılanması hipotalamik-hipofizer eksen tarafından LHRH,LH ve FSH aracılığıile düzenlenir.
Her iki cinsiyette de hipofertilliteden şüphelenildiği durumlarda ; LH, FSH ve progesteron testleri ile birlikte estradiol konsantrasyonunun ölçülmesi , hipotalamik-hipfizer-gonadal eksenin doğru çalışıp çalışmadığını ve tam olup olmadığını değerlendirmek için faydalıdır.

estradiolün kantitatif ölçülmesi bir dizi cinsel bozuklukların değerlendirilmesinde ve tedavisinde yardımcıdır.Gecikmiş ya da erken puberte,menstrüel siklus bozuklukları,menopoz, ovulasyon indüksiyonu, tüp bebek tedavisi ve jinokomasti durumlarında yapılan bir testtir.

Tüp bebek tedavisinde over stimülasyonu sırasında,estradiol testi folliküller olgunlaşmanın takibine ve tayin edilmesine olanak tanır.

estradiolü, progesteron testiyle birlikte yumurta ve adet kanaması gibi değişikliklerin düzenlenmesini sağlar.

estradiol testi,LH ve FSH testleri ile birlikte, menopoz tanısının doğrulanmasında kullanılır.

Tüp bebek tedavisinde östradiol konsantrasyon değerleri klinisyen tarafından toplanan ilave bilgiler (hasta sorgulaması,mevcut ilaç tedavisi,ultrason incelemesi,klinik incelemeler,diğer incelemeler,vb.) ile birlikte tanı için kullanılmasında yol gösterici olabilir.

Adetin 3. günü bakılan estradiol testi tüp bebek tedavisinde yumurtalık rezervi hakkında değerlendirme yapmak için bakılabilir. Estradiolün yüksek olması (50’den büyük) rezervin düşük olduğunun belirtecidir.Ama estradiol testi tek başına değerlendirilmez bu testle birlikte FSH ,  AMH testlerine ve hasta hikayesine göre değerlendirilmelidir.

Klinik olarak sağlıklı bir popülasyonda beklenen estradiol değerleri şu şekilde tablolanabilir 

Erkek : <62 pg/ml

Kadın :

-Foliküler faz : 18-147 pg/ml

-Ovülasyon : 93-575 pg/ml

-Luteal faz : 43-214 pg/ml

-Menopoz :< 58 pg/ml

Östradiolü Arttıran Faktörler :

-Yumurtalık tümörleri,Follikül kistleri,Endometriozis

Estradiolü azaltan Faktörler:

-Kalıtsal hastalıklar, hipofiz ve hipotalamus hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, doğumsal kalp hastalıkları, turner sendromu. Op.Dr. Süleyman Tosun

Bu yazı 905 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak