Tüp Bebek Tedavisinde Estradiol E2 Hormonu Kaç Olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisinde Estradiol E2 Hormonu Kaç Olmalıdır?
Paylaş
 

Tüp Bebek Tedavisinde Estradiol E2 Hormonu Kaç Olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisinde Estradiol E2 Hormonu Kaç Olmalıdır? Tüp bebek tedavisinde Estradiolin yüksek olması (50’den büyük) rezervin düşük olduğunun belirtecidir. Ama Estradiol testi tek başına değerlendirilmez bu testle birlikte FSH , AMH testlerine ve hasta hikayesine göre değerlendirilmelidir.
Estradiol asıl olarak kadın menstrüel siklusu sırasında over foliküli ve hamilelik sırasında ise plasenta tarafında salgılanır.

Bunun yanında adrenal bezler,testisler tarafından ve androjenlerin periferal dönüşümü ile çok düşük düzeyde salgılanır.

Östrojen reseptörleri bir çok dokuda bulunabilir (kemikler,meme bezleri,karaciğer,endometriyum vb.)

Östadiol sentezi ve salgılanması hipotalamik-hipofizer eksen tarafından ,LH ve FSH aracılığı ile düzenlenir.

Her iki cinsiyette de hipofertilliteden şüphelenildiği durumlarda ; LH,FSH ve progesteron testleri ile birlikte estradiol konsantrasyonunun ölçülmesi,hipotalamik-hipfizer-gonadal eksenin doğru çalışıp çalışmadığını ve tam olup olmadığını değerlendirmek için faydalıdır.

Estradiolün kantitatif ölçülmesi bir dizi cinsel bozuklukların değerlendirilmesinde ve tedavisinde yardımcıdır.Gecikmiş ya da erken puberte,menstrüel siklus bozuklukları,menopoz,ovulasyon indüksiyonu,tüp bebek tedavisi ve jinokomasti durumlarında yapılan bir testtir.

Tüp bebek tedavisinde over stimülasyonu sırasında,östradiol testi folliküller olgunlaşmanın takibine ve tayin edilmesine olanak tanır.

Estradiol testi, progesteron testiyle birlikte yumurta ve adet kanaması gibi değişikliklerin düzenlenmesini sağlar.

Tüp Bebek Tedavisinde Estradiol E2 Hormonu Kaç Olmalıdır?

Estaridiol testi,LH ve FSH testleri ile birlikte, menopoz tanısının doğrulanmasında kullanılır.

Tüp bebek tedavisinde estradiol konsantrasyon değerleri klinisyen tarafından toplanan ilave bilgiler (hasta sorgulaması,mevcut ilaç tedavisi,ultrason incelemesi,klinik incelemeler,diğer incelemeler,vb.) ile birlikte tanı için kullanılmasında yol gösterici olabilir.

Adetin 3. günü bakılan estradiol testi tüp bebek tedavisinde yumurtalık rezervi hakkında değerlendirme yapmak için bakılabilir.

Klinik olarak sağlıklı bir popülasyonda beklenen estradiol değerleri şu şekilde tablolanabilir;

Erkek :

Kadın :

-Foliküler faz : 18-147 pg/ml

-Ovülasyon : 93-575 pg/ml

-Luteal faz : 43-214 pg/ml

-Menopoz :

Estradioli Arttıran Faktörler :

-Yumurtalık tümörleri, Follikül kistleri, Endometriozis

Estradioli Azaltan Faktörler:

-Kalıtsal hastalıklar, Hipofiz ve Hipotalamus hastalıkları,Kronik böbrek hastalıkları,Tiroid hastalıkları,Şeker hastalığı,Doğumsal Kalp hastalıkları,Turner sendromu.

Progesteron ile bağlantılı olarak menstrüasyon oluşumunu kontrol eder ve aynı zamanda göğüs rahim gelişimi sağlar. Erkeklerde çok azının östrojen hormonu üretmesine izin verilir. E2 hormonu kadınlarda yumurtalıklarda menopoz öncesi üretilir ve bu hormon erkeklerdeki testislerde üretilir. Menopozdan önce, kadınların yüksek miktarda E2 hormonu vardır ve üretmek suretiyle kendilerini sürekli yenilemektedir.

Bu yazı 982 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. tatlıcadı dedi ki:

  estradiol nedir? neden yuksek çıkar tedavisi nasıl yapılır?

 2. Aysegul dedi ki:

  E2(ESTRADIOL) test sonucu:119
  3
  progesteron:2,82 sonucu yorumlar misiniz

 3. meryem dedi ki:

  miyon ve kist rahatsızlğım var adetli iken tahlil yapıldı hormon değerleri için test sonuçları FHS 14,73 ESTRADİOL 10 LH 5,99 yumurta sayım düşük denildi bebek yapmamaz oranamıyım acaba

Bir yorum bırak