Tüp Bebek Tedavisinde Çoğul Gebelik

kısırlık
Paylaş
 

Tüp bebek uygulaması

Çiftlerin %85’i bir yılın sonunda korunmadıkları zaman gebe kalabiliyorlar, geriye kalan %15’lik kısım ise tüp bebek tedavisine başvuruyorlar.  Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi başarı oranı %40-45 arasında değişmektedir. Bu rakam tek başına yeterli birkısırlık rakım olmadığına dikkat çekiliyor. Özellikle tüp bebek uygulamalarında başarıyı etkileyen faktörler nelerdir, bu faktörleri incelemek ve elde edilen bilgiler doğrultusunda hareket edilmesi en doğru adımlardandır.

Başarıyı etkileyen olumlu ya da olumsuz faktörler.

Başarıyı etkileyen faktörlerde en önemli unsur kadınların yaşı olduğu dikkat çekiyor. Kadının yaşı bu tedavi sürecinde en önemli etkenlerden, kadının yaşının FSH, AMH ve ultrason folükül sayısıyla çok bağlantısı olduğu da diğer önemli etkenlerden bir tanesi. Eğer kadının yaşı 38’in üzerindeyse, AMH diye adlandırılan organ alt yapıyı belirliyor ve birin altındaysa gebelik şansı çok aza iniyor. FSH 19’un üzerinde ise hemen hemen gebelik şansın hiç demek anlamına geliyor. Ultrasonda folüllerin sayısı 5’in altındaysa maalesef yumurta sayısının azlığı demek anlamına geliyor ve bu da başarıyı etkileyen diğer bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca sağlıklı yumurtayı elde etmek için tedavi protokollerinde etkileyen bir diğer etken. Bunun dışında sperm sayısı da çok önemli, 0 sperm, DNA kırıklığının mevcudiyeti ve hareketi de olumlu yada olumsuz yönde etki ediyor tüp bebek başarısında. Ayrıca yumurtanın döllenmesi, döllenmiş yumurtanın bölünmesi, bölünmüş yumurtanın rahim içine konulduğu zaman tutulması buda başarıyı olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörler arasında bir diğer etken. Bunların dışında en önemli faktör ise embriyonun yapısı, eğer sağlıklı bir embriyo ise rahim içerisinde tutulma şansı çok daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ancak embriyonun genetik yapısında bir bozukluk saptanmış ise maalesef rahim içerisinde embriyonun tutunma şansı neredeyse %0 olarak karşımıza çıkıyor.

2 defa başarısız tüp bebek uygulaması ile karşılaşıldığında neler yapılmalıdır?

2 defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek uygulamasında yapılması gereken bir ve birden çok problem çözme yolları mevcuttur. Bu uygulamalar uzman doktorlar tarafından bu tip durumlar ile karşı karşıya kalındığında uygulanan en önemli adımlardır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında yapılması gereken sırası ilse şöyledir. Öncelikle embriyo kalitesi kontrol edilir. Sağlıklı, bölünmüş, 3. Günde 8 ya da 5. günde blastokosist adı verilen embriyo verilmesine rağmen gebe kalınamıyor ise hekimler tarafından bir diğer uygulama genetik tanı yapılmaktadır. Rahim içerisine ışıkla bakılarak, İMSİ adı verilen yeni uygulamayı kullanarak sperm büyütme yöntemleri kullanılır ve daha iyi sperm elde edilmeye çalışılır. Ayrıca embriyoskop denilen veya primavizyon denilen embriyo izleme yöntemleri kullanılır. Eğer embriyo kalitesi kötü ise yumurtlama protokolleri bir daha gözden geçirilerek sunu rahim yöntemi kullanılır.

 

Bu yazı 814 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak