Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

Paylaş
 

Yapılan bir çok araştırma Tüp bebek tedavisinde akupunktur uygulamasının faydalı olduğunu ve tüp bebek tedavisinde destek tedavi olarak uygulanabileceğini göstermiştir.

Peki hangi durumlarda akupunktur uygulaması faydalıdır.

Sperm kalitesini -sayısını ,konsantrasyonu ve hareketliliği-arttırarak erkek fertilitesinin iyileşmesine

FSH’nin tüp bebek tedavisine başlayabilecek seviyelere inmesine

Endometriyozisin verdiği rahatsızlıkların azalmasına

Polikistik over sendromu olan kadınlarda ovülasyonun başlamasına

Hormon seviyesinin dengelenmesine

Adet döneminin düzenlenmesine,özellikle de uzun dönemlerin kısalmasına

Genel sağlığım iyileşmesine destek olduğu bilinmektedir.

Tüp bebek tedavisinde akupunktur kullanımına dair yapılan araştırmalardan bahsetmek gerekirse;

tüp bebekte akupunkturDanimarka’da özel bir tüp bebek merkezinde 273 hastada yapılmış olan araştırmada, embriyo transferi sırasında uygulanan akupunktur tedavisinin (%39), gebelik oranını akupunktur uygulanmayan gruba (%24)göre anlamlı düzeyde arttırdığı gösterilmiştir.
Acupuncture on the day of embryo transfer significantly improves the reproductive outcome in infertile women: a prospective, randomized trial. Westergaard LG, Mao Q, Krogslund M, Sandrini S, Lenz S, Grinsted J.Fertil Steril. 2006 May;85(5):1341-6.

Almanya’da 160 hasta ile yapılan bir başka çalışmada embriyo transferi öncesi ve sonrasında uygulanan akupunktur tedavisinde gebelik oranı %42.5, akupunktur uygulanmayan grupta ise gebelik oranı %26.3 olarak bulunmuştur.
Influence of acupuncture on the pregnancy rate in patients who undergo assisted reproduction therapy. Paulus WE, Zhang M, Strehler E, El-Danasouri I, Sterzik K. Fertil Steril.2002 Apr;77(4):721-4.

İsveç Göteborg Üniversitesi’nde yapılmış bir çalışmada 10 infertil kadına uygulanan elektroakupunkturun uterus kan akımını arttırdığı gösterilmiştir.Reduction of blood flow impedance in the uterine arteries of infertile women with electro-acupuncture. Stener-Victorin E, Waldenstrom U, Andersson SA, Wikland M. Hum Reprod. 1996 Jun;11(6):1314-7

 

 

Bu yazı 720 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak