Tüp Bebek Tedavisi

Paylaş
 

Tüp bebekte yumurtalıkların uyarılması :
Dünyada yapılan ilk tüp bebeklerde hastaların yumurtalıkları uyarılmıyordu. Yani doğal bir siklusta tek bir oosit alınıp dölleniyordu. Amaçta fizyolojiyi bozmamaktı. Fakat hemen farkına varıldı ki tek bir oositle başarı şansı çok az olmaktadır. Bu nedenle şimdi dünyadaki bütün merkezler gebelik sonuçlarını arttırmak için daha fazla embriyo elde etmeye çalışıyorlar. Çok embriyo elde etmek içinde çok oosit olması gerekir. Bu da overlerin uyarılmasıyla gerçekleştirilir.

Tüp bebek tedavisiTüp bebekte verilen hormonlar:
Hastaya doğada foliküllerin büyümesini sağlayan hipofiz bezinin sağladığı FSH ‘yi vermek gerekir. Bu hormonu içeren ilaçlara da hMG denir.(human Menapausal Gonadotropin)  (Humegon, Pergonal, Metrodin ).Kadına enjekte edilen bu hormonlarla karışmasın diye GnRH (Gonadotropin Releasing hormone )(Suprefact) analogları verilebilir. Bu ilaçlar sayesinde birden fazla follikül aynı anda büyüyebilir.

Tüp bebekte yumurtalıkların uyarılmasının takibi:
Foliküllerin gelişmesi iki yöntem ile izlenir. Bunlar, Ultrasonografik takip ve kanda östradiol hormonunun miktarının ölçülmesidir. En büyük follikülün 20 mm’ye ulaştığı zaman, ovülasyon yakın demektir. Burada devreye doğadaki normal LH hormonu içeren hCG (human Chorionic Gonadotropin)(Pregnyl, Profasi)ilacı girer. Normalde hasta da hCG injeksiyonundan 38–40 saat ovülasyon olacaktır. Bu sürenin tamamlanmasından iki saat öncede oositler yumurtalıkların içinden toplanır.

Tüp bebekte verilen ilaçların yan etkileri:

Bu ilaçların yan etkileri kontrol altında tutulabilir olsa bile dikkatli kullanılmalıdırlar. Çünkü %2 hastada hiperstimülasyon dediğimiz aşırı uyarım oluşabilir. Yumurtalıklarda bazı kistler meydana gelebilir. Hafif vakalarda genellikle hastaya istirahat önermek yeterlidir. Ağır durumlarda ise hastanede kalması gerekir.

Medyada her ne kadar bu ilaçların kanser oluşturabileceği söyleniyorsa da, şimdiye kadar bunu kesin olarak kanıtlayacak ciddi bir bilimsel çalışma ortaya çıkmamıştır.

 

Bu yazı 809 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak