Tüp Bebek Tedavisi ve Stres

Paylaş
 

 Stresin kısaca tanımı bedenimizin dıştaki  değişimlere karşı  verdiği tepkidir.Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tüp bebek tedavisi  başlamadan önce  hayatlarının  birçok alanında stres hissedilir.Özellikle Türkiye gibi çocuğa değer verilen ülkelerde toplumsal baskı çifti son derece strese sokmaktadır. Tüp bebek tedavisi başlamadan önce çiftlerin süreç hakkında yeterince bilgilendirilmeleri süreçler  ilgili oluşacak stresle başa çıkmanın en önemli basamağı olabilir. Gerekirse çiftlerin tüp bebek tedavisi öncesi ve süreç sırasında psikolojik destek almaları da bu anlamda faydalıdır.  Bilimsel bir temele dayanan stres ve üreme arasındaki etkileşim göz önüne alındığında, psikolojik yaklaşımların yardımıyla gebelik şansının artacağı gerçeği ön plana çıkmaktadır. Stresin kaynağı bu durumun neden onların başına geldiği sorusundan dolayı çiftlerin kendisinden kaynaklanabileceği gibi tedavi ve süreçle ilgili yeterli bilgisizlikten veya çevre baskısından da olabilir.

İnsan hayatında en önemli iç güdü üreme üzerine kuruludur. Yaşamımızda bir çok hedefler belirler ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışırız. Sorumluluklarımızı yerine getirirsek, bütün gücümüzle çalışırsak beklentilerimizi gerçekleştireceğimizi düşünürüz. Sonuca ulaşamadığınızda yani bebek sahibi olamadığınızda bir tüp bebek doktorundan profesyonel yardım alma zamanı gelmiş demektir.İşte stres burada başlar.Öncelikle ailemiz veya yakın arkadaş cevremizden en iyi tüp bebek doktoru tavsiyeleri başlar.Sizi ebeveyn yapacak olan tüp bebek doktorunuzla ilk karşılaştığınız andan itibaren umutlarınız birden bire yükselir.Tüp bebek tedavilerinizin sonuçlarını düşünmek tedavi sırasında yaşanan fiziksel ve duygusal yoğunluklar hepsi stres kaynağı olarak karşımıza çıkar.Umutla umutsuzluk çizgisi çok incedir.Hergün değişen ruh halinizi anlamak sizin için bile zordur.

Tüp bebek tedavisi ve stres)

Stresi azaltmanın yolları 

Tüp bebek tedavinizi hayatınızda kendinizi şımartabileceğiniz bir dönem olduğunu düşünerek yola çıkın.Kendinizi ödüllendirin.

Küçük hediyeler alın kendinize

Sevdiğiniz bir müziği sesini açarak dinleyin ve eşlik edin

Kesinlikle diyet yapmayın sınırları zorlamadan canınızın istediği herşeyi yiyin.

Sevdiklerinizle vakit geçirin.

Eğlenceli kitaplar veya filmler izleyin.

Yoga ve Meditasyon gibi stresten arınma tekniklerinden yararlanılabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi sırasında ve öncesinde kafanızdaki tüm sorularının cevaplarını alarak stresi azaltabiliriz.

Akupunktur yöntemiyle tüp bebek tedavi öncesi sonrasında stres faktörünü azaltabilir.

 

 

Bu yazı 801 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak