Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Gebelik Süreci

Paylaş
 

pregnant-eating-v.-SMEmbriyo transferinden 12 gün sonra kanda beta HCG (gebelik testi) bakılır. Gebelik testi sayısal bir testir, dolayısıyla testin değeri bizler için çok önmelidir. Hormonal olarak gebelik değerinin pozitif olması  yeterlidir.  Ama devamlılığı açısından kan sonucundan yaklaşık 10-15 gün sonrası ultrasonda görülmesi gereken gebelik kesesidir.

Bu süre içerisinde başlanmış olan ilaç tedavilerine aynen devam edilmelidir. Özellikle progesteron ve estrafem kesinlikle bırakılmamalıdır. Aksi halde progesteron yetmezliğinden mevcut gebelik  sıkıntıya girebilir.İlk ultrason muayenesi 5-6 haftaya denk gelir ki, bu haftada gebelik kesesi  ve yok sac (anne-bebek arasında madde değişimini sağlayan kese) görülmesi gerekir.İlaçlar aynen devam eder, estrafem tedavisi stoplanır, progesteron ve diğer destek tedaviler mutlak devam eder.
Kanama ya da vs sıkıntı yok ise normal hayatınıza dönebilirsiniz. Özel bir yaşam tarzına gerek yoktur. Bol sıvı alınması ve posalı gıdalar tüketilmesi, kafein ve nikotinden  uzak durulması, düzenli uyku ve istirahat önerilir.

Doktorunuz ya da hemşirenizin bilgisi dışında mevcut ilaçlar bırakılmayacağı gibi, ekstra ilaç kullanımı da kesinlikle önerilmez. İlaçlara ve gebeliğe bağlı mide-bağırsak sisteminde değişiklikler olabilir. Bulantı durumunda, sık-az öğünlerde hafif-yağsız ve kuru gıdalar önerilir. Kabızlık durumunda gazlı yiyecek-içecekler önerilmez, bitki çayları, posalı gıdalar, bol sıvı, buna rağmen devam eden kabızlıklarda laksatif içeren şurup ya da tabletler önerilebilir.

Çay-kahve kafein içerdiğinden mümkünse azaltılması uygun görülür. Cinsel ilişki, gebelik gidişatına göre doktor tarafından yönlendirilir. İkinci kontrol 7-8 haftaya denk gelir. Bu haftada yine ultrason muayenesi ile kalp atışı duyulur. İlaçlar aynen devam eder. Bir sonraki takip 3.ayda yani 12.haftada yapılır. Bu kontrolde rutin takibin dışında ense kalınlığı ölçümü yapılır, aynı gün içinde gebe 1.trimester testi için kan verir. Tedavisi tekrar düzenlenir. Progesteron stoplanır, diğer destek tedaviler devam eder. 16.haftada 2.trimester testi için kan alınır. 25.haftada şeker yükleme yapılır.

Özellikli bir durum yok ise 34.haftaya kadar aylık, 36. haftaya kadar 2 haftalık, doğuma kadar haftalık  kontrollerle gebelik takibi devam eder. Her kontrol sonrası kullanılan ilaçlar mutlaka gözden geçirilir. Herhangi bir durumda doktor istemiyle NST (Non-Stres Testi) yapılabilir.

Bu yazı 1133 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak