Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

Paylaş
 

Tüp bebek tedavisindeki anne adayları bu zorlu süreci tamamlayarak transfer işlemi geçirdikten sonra günlük hayat aktivitelerine dönmekte zorlanmaktadırlar. Tedaviyi olumsuz etkilemek korkusu ile kendilerini kısıtlamaktadırlar. Bu durumun en önemli nedeni psikolojik baskılar ve bebeği kaybetme düşüncesinin yarattığı anksiyetedir. Sürekli istirahat etme konusunda çevreden gördükleri baskı anne adaylarında strese neden olmakta, tibbi olarak hiçbir gereklilik yok iken hastalık psikolojisi yaratmaktadır.
tüp bebek fiyatları 2014Anne adayı tedavi gördüğü merkezden danışma almalı ve tedaviyi bu konuda ikna olmuş şekilde tamamlamalıdır. Bu öneri ve uygulamalardan bahsetmek gerekirse konu başlıkları günlük yaşam aktiviteleri, yolculuğa çıkmak, cinsel yaşam, ilaç kullanımı ve beslenme olarak belirtilebilir.

Transferden bir gün sonra ağrı veya başka bir şikayet olmaması durumunda hasta günlük yaşam aktivitelerine dönebilir. Sadece ağır spor yapma kısıtlanmalıdır.
Eğer çift tüp bebek tedavisi yapılan merkezden farklı bir şehirde yaşıyor ise transfer gününün ertesi günü uçak veya karadan yolculuk yapabilir.

Cinsel ilişki gebelik testi gününe kadar yasaklanmalı, eğer hasta gebe ise ultrasonografik olarak bebek kalp atışının görüldüğü güne kadar bu yasak devam ettirilmelidir. Gebeliğin devamında kanama veya başka bir risk faktörü yok ise doktor kontrolünde ilişkiye izin verilir.

tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileriTransfer işlemi sonrası gebeliği desteklemek amacı ile verilen hormonal ilaçlar ( fitil, krem veya enjeksiyonlar) dikkatli ve özenle kullanılmalı, gebelik testine kadar kesilmemelidir. Eğer başlanmış ise gebelik vitaminlerine devam edilmelidir. Gebelik testinin sonuçlandığı gün hasta tedavi gördüğü merkez ile mutlaka irtibata geçerek ilaç tedavisinin idamesi konusunda bilgi almalıdır.
Tüp bebek tedavisi ile başlayan beslenme düzenindeki değişiklikler başlıbaşına irdelenmesi gereken bir konu olup, transfer sonrası anne adaylarının gebelik testine kadar gebe beslenme düzenine geçmeleri gerekmektedir. Alkol, sigara, çiğ et gibi bebeğe zarar verebilecek yiyecek ve içeceklerden uzaklaşmalı, dengeli ve uygun kaloride beslenmeye başlamaları gerekmektedir.

Bu yazı 808 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] parametreler puanlanarak bir toplam elde edilir. Puan ne kadar yüksekse tüp bebekte elde edilen embriyonun kalitesi o kadar iyi kabul edilir. Bir embriyonun kalitesini belirlemede en […]

Bir yorum bırak