Tüp Bebek Tedavisi Neden Her Zaman Başarılı Değil?

Paylaş
 

Tüp bebek tedavisinde başarılı olamama durumunu iki farklı başlık altında toplamak gerekir.

İlk önce düşünülen iyi kaliteli embriyo yani grade 1 denilen döllenen yumurta transfer edilmesine rağmen gebe kalamayanlar ikincisi ise  embriyo kalitesi her defasında kötü olan hastaların durumunu farklı şekilllerde ele alınmalı ve farklı yöntemlerle değerlendirilmelidir.

Embriyo Kalitesi Kötü Olan Grup:

Embriyo kalitesi kötü olan grupta gerçekten de sonucu değiştirebilmek için çok az yöntem vardır. Bu çiftlerde herhangi bir kromozom anormalliği var mı genetik bir  problem var mıyı anlamak için inceleme yapmak gerekir. Bazen kadında veya erkekte dengeli olarak taşınan kromozom bozukluklarına (translokasyon) rastlanabilir. Bu gibi durumlarda oluşacak olan döllenmiş yumurtaların %80′inden fazlası anormal veya taşıyıcı olacaktır.

Hastaya tüp bebek tedavisi yaptınız ve hastadan fazla sayıda yumurta aldınız ise elde edilen embriyo sayısı a doğal olarak fazla olacaktır.Bu durumda Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) yapılarak en iyi olan sağlıklı embriyoyu bulup transfer işlemini gerçekleştirmek tüp bebek şansını artıracaktır.

Genetik herhangi bir problemi olmayan ancak tekrarlayan kötü embriyo kalitesi olan olgularda ise çeşitli yöntemler denenmiş ancak bunların etkinliği ve/veya güvenilirliği kanıtlanamamış olan yöntemler örneğin,Sitoplazma transferi, Ko-Kültür’ler, embriyo yapıştırıcı (embryo glue) ve destekli yuvalama sayılabilir.

Hastaların en çok sorduğu soruda tekrarlayan kötü embriyo kalitesinin  nedenin ne olduğudur.Bu durum genelikle kadın yumurtasına bağlıdır.

Erkek kaynaklı nedenler az sıklıkla görülür : Azospermik erkeklerden Mikro tese yöntemi ile  alınan olgunlaşmamış (spermatid) spermler ile dölleme yapıldığında embriyo kalitesi çoğunlukla kötüdür ve bu embriyoların transferi ile gebelik elde edilme şansı hemen hemen yoktur.

Embriyo Kalitesi İyi Olan Ancak Gebelik Elde Edilemeyen Grup:

İyi kalitede embriyo transferine rağmen gebe kalamayan çiftlerde ise başka araştırmaların yapılması gerekebilir.Bu araştırmalarından en önemlisi   rahim içinde herhangi bir anormallik olup olmadığının değerlendirilmesi amacı ile yapılan Histeroskopi işlemidir.

Histeroskopi aneztesi altında yapılan oldukca basit ,ışıklı bir teleskop yardımı ile rahim içine şişirilmesinden  gözle bakılması işlemidir. Histeroskopi işleminde rahim içinde ki de daha önce gözden kaçmış olan myom polip veya yapışıklıklar görülebilir. Bu durumda hemen müdahale etmek  mümkündür.

Diğer düşünülmesi gereken önemli bir durumda kadının tüplerinin tıkalı olup olmadığıdır.Rahim filmi ile çok net durum tesbit edilir. Tüpleri tıkalı olan kadınlarda eğer tüplerin içinde su birikmiş ise (hidrosalpinks) bu tüplerin yeni bir tüp bebek denemesinden önce çıkarılması gerekir. Bu şekildeki tüplerin içinde sıvı var ise tüp bebekteki başarıyı yarı yarıya azaltacaktır.

Hastanın daha önce  tüp bebek yaptırmış ve embriyo transferleri hep 2 veya 3. günlerde yapılmış ise 5. gün embriyo transferinin (Blastokist transferi) yararı olabilir. 5.gün yapılan embriyo transferleri  çiftlerde gebelik oranları artırılabilmektedir.

Hastadan fazla sayıda embriyo edilebilir  ve  iyi bir tüp bebek laboratuvarında embriyo dondurulabilir ise dondurulmuş embriyo transferi de hastanın şansını artıracaktır.Bu konuyu ayrıca uzun uzun anlatmak ve açıklamak gerekir .

Op.Dr.Süleyman Tosun

www.suleymantosun.com

Bu yazı 198 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak