Tüp bebek tedavisi gören kadınlar daha çok stres altında

Paylaş
 

ScienceDaily (3 Ekim 2012) – Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar üzerinde güçlü bir duygusal etkisi vardır. Yardımcı üreme tedavisinde psikolojik destek en çok Avrupa ülkelerinde yapılan bir uygulama olarak gözükmektedir.

Anne olamamak, çocuk sahibi olamayan bir kadın için son derece stresli olduğu görülmektedir. Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya; Bu durumlarda, tedavi gören çiftlerin gerçekten profesyonel destek almaları gerektiğini vurgulamışlardır. Stresli bir hayat zaten doğurganlığını etkilemektedir ve tedavi sürecinde bu stresli durumu üzerinden atamıyorsa gebelik şansını düşürmektedir.

Aynı zamanda Valencia İnfertilite Enstitüsü yöneticisi ve öğretim görevlisi Juan García Velasco, için “Kısırlık, bir kadının hayatındaki en önemli olumsuz bir etkiye sahip duygulardan birisidir”

Araştırma esnasında infertilite tedavisi gören kadınlarda sabırsızlık veya hayal kırıklığı gibi olumsuz duygularının, kendilerinde strese neden olduğunu vurguladı. Aslında tedavi gören kadınlar kendini “savunmasız ve yorgun” olarak nitelendiriyor.

García Velasco “kısırlık önemli ölçüde kadınların hayatlarını ve kişisel ilişkileri etkileyebilir.” Diye özetliyor “Ancak, negatif etkisine rağmen, gebe kalmaya çalışan bu kadınların pek çok tıbbi yardım talep etmiyor.”

Bu yazı 877 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. melek dedi ki:

    tüp bebek denemeleri çok sıkıntılı insanın psikolojisi bozuluyor.Hormonlarda buna etkili.Tüp bebek denemesi 3 den sonra çekilmez.

Bir yorum bırak