Tüp Bebek Tedavilerinde Transfer

Paylaş
 

Transfer işlemi tüp bebek tedavisinin üçüncü ve son aşamasıdır.

tüp bebekte transferTüp bebek tedavilerinde yumurtalar toplandıktan sonra spermlerle laboratuar koşulunda döllenme yapıp[ıcsı], yaklaşık 16-18 saat sonra döllenmenin olup olmadığını tüp bebek embriyologları tarafından kontrol edilir. Döllenmiş olan yumurtalar daha ileriye doğru bölünüp gelişimlerini sürdürmeleri açısından, 3 gün -4 gün 5 gün hatta bazı durumlarda 6. güne kadar laboratuar koşullarında büyütülür. Embriyolar ne kadar ileriye doğru götürülerek laboratuar koşullarında büyütülürse daha iyi embriyoyu seçebilme şansı artar. Bunun için iyi tüp bebek merkezlerinin en önemli stratejisi, toplanmış ve döllenmiş olan yumurtaları embriyo gelişimini en ileri evresine kadar yani blastokist denilen evreye kadar götürmektir.

Tüp bebek işlemi sonrasında seçilen embriyoların kadına verilmesine karar verildiği anda ,embriyonun rahim içersine ince bir katater yardımıyla yerleştirilmesi gerekir. Bu işleme embriyo transferi denir.İşlem oldukça önemli bir işlemdir. Bu işlemde doktorun tecrübesi kadar rahime embriyoları kolay yerleştirilecek diğer koşulları oluşturabilmek çok önemli. Örneğin hastalar çok rahatsız olup, şikayet etmelerine rağmen bu işlemi yapmadan önce idrar torbalarını ciddi olarak doldurarak tüp bebek kliniğine gelmeleri önerilir. Çünkü idrar torbası dolunca rahim belli bir düz pozisyona geldiği için embriyoları  katater yardımıyla rahimin içine daha kolay yerleşir.

Dolu mesane yani idrar torbasının doldurulması ve mutlaka bir tüp bebek hemşiresinin karın yoluyla transfer esnasında ultrasonagrafi yaparak katateri rahim içinde nereye kadar ulaşacağını göstermesi,böylece embriyoları doğru bir alana koyulmasını sağlaması da, embriyo transferinde başarıyı artıran çok önemli uygulamalardan birisidir.

Ultrasonagrafi  altında yapılan embriyo transfer tekniklerinde gebelik oranlarının daha yüksek olduğu kör yapılmayla kıyasladığımızda, daha yüksek olduğu bilimsel bir gerçektir.Bunun yanında hastanın tüp bebek hemşiresi tarafından rahatlatılması, o esnada pozitif bilgilerin  verilmesi de bu süreci kolaylaştıracak diğer yaklaşımlardır.Tüp bebek tedavilerinde embriyo transferinin başarılı yapılmış ve iyi seçilen iki embriyonun verilmiş olduğu bir kadında yaş 40’ın altında ise gebelik oranı %50-%55’lere kadar çıkmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 813 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak