Tüp Bebek Tedavilerinde Kullanılan İlaçlar
Paylaş
 

tüp bebek ilaçlarıTüp Bebek tedavilerinde amaç yeterli sayıda ve iyi kalitede embriyo elde edilebilmesidir.Tedavi de kullanılacak ilaçlar hormon ilaçlarıdır. Tedavide kullanılanacak ilaçlar hastanın yaşına, hormon düzeylerine, ultrasonografide görülen yumurtalıklarının rezervine göre her hastaya özel tedavi protokolleri kullanılmaktadır.Tüp Bebek tedavilerinde ilaçlar kadın adetinin2. veya 3. günü ultrason muayenesi sonrası başlanabildiği gibi bazı hastalarda da adet döneminin 21. günü başlanabilir.Tüp Bebek tedavilerinde kullanılan ilaçları yumurtalıkları baskılayan ilaçlar,yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar,yumurtaların olgunlaşması için uygulanan ilaçlar ve embriyonun rahim içine tutunmasına yardımcı olan ilaçlar olarak ayırabiliriz.Tüp bebek tedavilerinde uygulanılacak ilaçların secimi kullanım dozu size uygulanacak protokole bağlıdır.

Tüp Bebekte Yumurtalıkların Baskılanması İçin Kullanılan İlaçlar

GnRH analogları: (Decapeptyl ®, Lucrin®, Suprefact®, Synarel® vb)

Bu grup ilaçlar hipofiz bezinden FSH ve LH salgılanmasını durdurarak yumurtalıkların uyarılmasını önler ve tedavide yumurtaların kontrolsüz büyümelerini, istenilen zamandan önce olgunlaşmalarını ve atılmalarını engellerler.Bu grup ilaçlar, yumurtalığı uyarıcı ilaçlardan önce baskılama amacıyla kullanılırlar.İlacın tipine göre enjeksiyon şeklinde (subkütan=cilt altı veya intramüsküler= kas içine) ya da burun yoluyla (intranazal) kullanılabilirler.

Yan etkileri; lokal cilt reaksiyonları (kızarıklık, ürtiker vb), baş ağrısı, sıcak basması, uyku bozukluğu, vajinal kuruluk, ruh halinde değişiklikler ve yumurtalıklarda kist oluşumu. Bu yan etkiler ilacın kesilmesi ile ortadan kalkar.

İlaç kullanımı sırasında iki haftadan daha uzun adet gecikmesi durumunda mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

GnRH antagonistleri: (Cetrotide®, Orgalutran® vb)

Bu grup ilaçlar günümüzde GnRH analoglarına alternatif olarak geliştirilmiştir. GnRH antagonistleri ile ön hazırlık ve yumurtalık baskılanmasına gerek kalmadan adetin ikinci gününde gonadotropinler ile yumurtalıklar uyarılmaya başlanır ve folliküller belli bir büyüklüğe ulaştığında GnRH antagonisti başlanarak yumurtaların istenilen zamandan önce olgunlaşıp atılmaları engellenir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Yumurtalıkların Uyarılması İçin Kullanılan İlaçlar (Gonadotropinler)

Menotropinler: ( Menopur, Menogon, Merional)

Menopozdaki kadınlardan toplanan idrardan saflaştırma yoluyla elde edilen doğal FSH ve LH hormonlarıdır. Kas içine (intramüsküler) uygulanır.

Follitropinler: (Gonal-F®, Puregon®)

Saf FSH içeren ve laboratuar ortamında rekombinant DNA teknolojisi kullanılarak üretilen ilaçlardır. Her ampul, flakon, kalem veya kartuştaki hormon miktarı standarttır, cilt altına (subkütan) veya kas içine (intramüsküler) uygulanabilirler.

Menotropinlere göre daha pahalı ilaçlardır.Bu ilaçları hasta cilt altından kolaylıkla kendilerine uygulayabilirler.

Tüp Bebek Tedavilerinde Yumurtaların Olgunlaşması İçin Kullanılan İlaçlar

İnsan Koryonik Gonadotropini (HCG= Human Chorionic Gonadortopin) içeren ilaçlardır. (Pregnyl®, Profasi®, Ovitrelle® vb)

Yumurta toplama işleminden ortalama 36 saat önce uygulanırlar. Sadece kas içine veya hem kas içine hem cilt altına uygulanabilen ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar belli büyüklüğe ulaşmış yumurtaların toplama işlemi öncesi olgunlaşmasını sağlar.Hastaların ilaçları kullanırken en çok dikkat etmeleri gereken ilaçlar bu grıp ilaçlardır.Yumurta olgunlaştırıcı iğneler için uygulama zamanı mutlaka belirtilen saatte olmalıdır. Erken uygulama durumunda yumurta toplanması planlanan saatte, öncesinde yumurtlama gerçekleşmiş olduğu için yumurta bulunamayabilir. Geç uygulama durumunda ile toplanan yumurtalar istenilen olgunlukta olmayabilir. Bu nedenle ilaç bir şekilde istenilen zamanda yapılamadı ise mutlaka takip eden ekibe haber verilmelidir, yumurta toplama zamanının değiştirilmesi gerekebilir. Tüp Bebek hastaları lütfen bu ilacınızın saatine dikkat edin.

Embriyoların Rahime Tutunmalarına Yardım Eden İlaçlar

Progesteron (Progestan®, Crinone jel®):

Bu ilaçlar yumurta toplanmasını takiben başlanır ve gebelik gerçekleştiyse gebeliğin 11. haftasına kadar devam edilir. 11. gebelik haftasından itibaren progesteron hormonu plasenta olarak adlandırılan bebeğin eş dokusu tarafından salgılanmaya başladığı için ilaç uygulamasına son verilir.


  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak