Tüp Bebek Tedavilerinde Gebelik Sonuçları Mevsimlere Göre Değişir mi?

Paylaş
 

Hastalarımız sıklıkla sordukları sorulardan biridir. ‘Hocam kış aylarında gebelik sonuçları etkileniyor mu?  Ya da ‘yazın tüp bebek yaptırırsak sonucumuz olumsuz mu olur?’ Doğal olarak mevsimler şartlar nasıl bizleri sağlık konusunda etkiliyorsa örneğin kışın daha sık hasta oluyorsak gibi, mevsimlerin de embriyoların gelişimi üzerinde etki yaratabileceği endişesi vardır.

Bu tip sorulara kısaca ‘hayır’  desek bile ben sizlere niçin etkilemiyeceğini daha detaylı anlatmak istiyorum

Birincisi tüp bebek tedavileri laboratuar koşullarında yapılan bir işlemdir. Çalıştığım tüp bebek laboratuarları neredeyse dış dünyayla bağlantısı kesilmiş ortamlardır. Pencere olmadığı gibi asıl anne karnında üreme hücreleri ışık görmez genellikle de karanlık ortamlardır. Başka bir değişle dışarısı günlük güneşlik olsun veya kar kış olsun, laboratuar aynı koşullardadır. Isı ve havalandırma şartları embriyoloji laboratuarlarında çok kritik parametrelerdir. Hem çalışan embriyologların hem de cihazların düzgün işleyebilmesi için laboratuarda iklimlendirme standardize edilir. Daha da önemlisi havada gözle görülmeyen tozların oluşmaması için laboratuariçersinde devamlı dışarı doğru pozitif bir basınç olur ve kapılar açıldığında üstünüze doğru bir rüzgar akımını hissedersiniz. Bütün bunlar çok nazik olan üreme hücrelerin ve embriyoların zarar görmemesi içi basit gibi gözüken ancak ileri teknoloji gerektiren düzenlemelerdir. Bununla yetinmeyip embriyoların büyütüldüğü inkübatör dediğimiz cihazlar ise tamamiyleotomatize edilmiş ve nerdeyse anne rahmiyle aynı ortamı sağlamaktadır. Son yıllarda embriyoskop sistemleriyle embriyoları hiç dışarı çıkarmadan kamera sistemleriyle zaten takip etmekteyiz.

İkincisine gelecek olursak kadınlarda yumurtlama fonksiyonları mevsimlere göre değişip tüp bebek tedavisini etkiler mi?. Bu konu çok uzun yıllardır araştırılmış. Hatta tüp bebek tedavileri uygulamada olmadığı eski yıllarda bile yapılan araştırmalarda kendiliğinden gebe kalma oranlarının mevsimlere göre değişmediği ancak toplumların sosyo ekonomik seviyelerine göre değiştiğidir. İronik olarak batı Avrupa ülkelerinde elektrik kesintileri olduğu dönemlerden 9 aylık periodlar sonrası doğum oranlarını arttığı gösterildiği gibi. Yine aynı şekilde kadınların adet düzenlerinin mevsim değişikliklerinden etkilenmediği ancak stress, üzüntü ve yorgunluk sonrası düzenlerin bozulduğu gösterilmiştir. Netice itibarıyla kadınlarda mevsimlerin yumurtlama fonksiyonları üzerine olumlu veya olumsuz bir etkisi gösterilmemiştir. İngiltere’de yapılan bir çalışmada tüp bebek merkezlerinin gebelik oranlarının mevsimsel değişikliklerden etkilenmediği saptanmıştır.

Sonuç olarak tüp bebek tedavisine başlamak için herhangi bir mevsimi seçmenin başarı üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Doktorunuzun önerisi haricinde ne zaman kendinizi hazır hissediyorsanız tüp bebek tedavisine başlamak için doğru zamandır.

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı
Doç. Dr. Ulun ULUĞ
www.ulunulug.com 

 

tüp bebek mevsimi
tüp bebek hangi mevsimde yapılmalı
tüp bebek için uygun mevsim
tüp bebek laboratuvarı
tüp bebek laboratuvar aşamaları
tüp bebek laboratuvarları
kadınlarda adet düzensizliği
kadınlarda adet kaç gün sürer
kadınlarda adet gecikmesi
tüp bebek tedavisinde beslenme
tüp bebek tedavisi ne kadar
tüp bebek tedavisinde yumurta toplama

Bu yazı 546 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak