Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki

Paylaş
 

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki Tüp Bebek tedavileri kadın adetinin 2.veya 3. günü başlar.Yaklaşık olarak 12-16 gün kadar sürer.Tedavinin son bulması tedavi sonucunun alınması ile bu süre yaklaşık 1 ayı bulmaktadır.

Tüp Bebek Tedavilerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini nelerin yasak olduğunu mutlaka doktorunuza veya hemşireye sormalısınız. Çeşitli sebeblerden dolayı maalesef bazı sorular özelikle cinsellikle ilgili olanlar sorulamamaktadır.Tüpbebek merkezi ile ekip olduğunuzu unutmaz iseniz herşey sizin daha kolay olacaktır.

Tüp Bebek tedavisi başladığı andan itibaren ne zamanlar için cinsel ilişki yasağı olduğunu mutlaka doktorunuza sorun.

Diğer önemli sorulardan biri de erkeğin yumurta toplama öncesi spermvermeden önce ki perhiz süresidir. İyi bir sperm sayısı ve kalitesi elde etmek için en az 3 en fazla 5 günlük perhiz süresinin olması gerektiğini unutmamalısınız.

Tüp Bebek tedavilerinde temel amaç kadın yumurtlamasını artırmaktır.Bunun için kadınlar çeşitli hormon iğneleri olmak zorundadırlar.Yumurtalarının hem sayıca çoğalması hemde büyümesi nedeniyle kadın cinsel ilişki sırasında ağrı duyabilir. Bununla birlikte tedavinin ilk aşamasında cinsel ilişki yasağı yoktur.Yumurta toplama ve ana rahmine yerleştirme işlemi yani transfer sonrasında gebeliğe kadar olan süre de cinsel ilişki kesinlikle önerilmez. Gebelik testinin yapılması ve gebeliğin başlaması halinde ise bebeğin kalp atışlarına kadar olan süre zarfında cinsel ilişki yasağı devam eder.

Gebelik döneminin sağlıklı ilerlemesi sonucunda cinsel ilişki yasağı kalkar. Doktorunuz aksini söylemediği takdirde size söylenen zamanlara dikkat  etmelisiniz.

Bu yazı 915 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak