Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Çiftin her ikisine ait üreme hücreleri elde edildiğinde labaratuvar ekibi in-vitro yani vücut dışı koşullarda döllenme işlemini gerçekleştirmektedir. Bu yöntemde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki uygun bir ortamda 48 saat bekletilmektedir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşmaktadır.

Çiftin her ikisine ait üreme hücreleri elde edildiğinde laboratuar ekibi in-vitro yani vücut dışı koşullarda döllenme işlemini gerçekleştirmektedir.

Bu yöntemde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki uygun bir ortamda 48 saat bekletilmektedir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşmaktadır. O zaman bu döllenmiş yumurtalar embriyo (cenin) olarak adlandırılmakta ve son hedef olan kadın rahmine yerleştirilmektedir. Embriyolar rahim içerisine rahim ağzından ince bir kateter ile yerleştirilmekte ve bu işlemler sonucu kadınların yaklaşık %50’sinde gebelik oluşmaktadır. Ancak bu gebeliklerin bir kısmı düşük ile sonlanmakta ve tedaviye giren çiftlerin uygulama başına yaklaşık % 40’ında çocukları olabilmekte, bu oran birçok uygulama sonucu % 70-80”lere çıkabilmektedir. Geri kalan % 20-30”luk grup modern tıbbın bütün olanaklarına rağmen günümüzde çocuk sahibi olamamaktadırlar.

Genel Bilgiler

Tüp bebek, klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şekli olup, erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahme transferi ilkesine dayanır. Laboratuar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) ya da insan eliyle, tek yumurta içine tek sperm verilmesi ile (mikroenjeksiyon) sağlanır.

Tüp bebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır olmuştur. Bugün, endometriosis, nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta tüp bebek yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendirilmektedir.

Tüp bebek yöntemlerinde kadının yumurtalıklarının uyarılması, çeşitli ilaçlarla (HMG: Humegon, Pergonal, Menogon veya FSH: Metrodin, Follegon) sağlanır. Yumurtalıkların uyarılmasının amacı, embryo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmektir. Çok sayıda embryonun rahim içine yerleştirilmesinin (embriyo transferi) gebelik şansını artırdığı gösterilmiştir (gebelik oranları, bir embriyo yerleştirildiğinde yaklaşık %10, üç embriyo yerleştirildiğinde ise %40-50 civarındadır).

Tüp Bebek Fiyatları
Tedaviye başlanıldığında eğer muayene sonrası ekstra bir maliyet çıkmaz ise tedavi; Tedavi ücret, ilaçlar, muayene ve tahliller toplamda ortalama 7,000TL / 8,000TL tutmaktadır.
Burada toplam rakamı değiştiren tedavi süresince kullanılan ilaçlardır. Kadının ilaca vereceği cevap çok önemlidir. Dozun artması maliyetin artması demektir.
Tedaviye başlamadan önce doktorunuzun genetik tahlil, işlemler ve opreasyonlar bahsettiğimiz fiyatların dışındadır.
Tüp Bebek Fiyatları Hakkında Bilgi : http://www.tupbebektv.com/tup-bebek-fiyatlari-2.html 

Bu yazı 1400 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

8 adet yorum var.

  1. […] »Tüp Bebek Nedir? Ana Sayfa » Genel Saglık » […]

  2. […] Yumurtlama tedavileri ile gebelik oluşturulamayan kadınlarda gebelik şansı daha yüksek olan tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Tüp bebek tedavisinde amaç bir çok yumurtayı bir arada geliştirmektir. Tüp […]

  3. […] Tüp bebek tedavilerinde yaklaşık olarak 15 gün boyunca sizinle ilgilenen hem sevinçte hemde üzüntüde yanınızda olacağını düşündüğünüz doktorunuzun kim olduğu en az seçtiğiniz merkez kadar önemlidir . […]

  4. […] gidene kadar ağladım. “Menopoza kadar denemeye devam” dedim. 11 ‘inci tüp bebek denemesi yaptık. Evet, dokuzuncu kez hamile kaldım. Test “hamilesin” diyordu ama ben […]

  5. […] Tüp Bebek Başarı Oranları Tüp bebek merkezlerinin başarı oranları hakkında mutlaka bilgi almaya çalışın.Bu bilgilere güvenemiyorsanız en iyi bilgi,sizinle aynı sorunu yaşamış ve başarıya ulaşmış kişilere danışmanız da herzaman fayda vardır. […]

Bir yorum bırak