Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Tüp bebek tedavileri nasıl yapılır sorusunun en iyi cevabı çocuk isteği olan çiftlerin tüp bebek konusunda uzman bir doktora danışarak öğrenecekleri bir durumdur. Tüp bebek doktoru varsa; çifte ait önceki tetkik ve filmlerin değerlendirilmesi yapılır. Kadının dahili ve jinekolojik anamnezi alınır.

Varsa erkeğe ait sorun hakkında konuşulur. Aynı seansta ya da daha sonraki bir seansta kadının jinekolojik muayenesi ve ultrasonografisi yapılır. Bunların sonucunda herhangi bir patoloji olup olmadığı bakılır. Eğer gerekiyorsa erkeğin ürolojik muayenesi istenir.Özelikle hiç spermi olmayan hastaların ayrıca ürolog tarafından değerlendirlmesi gerekir.Bu grup hastalarda Mesa -M.tese işlemlerine ihtiyaç duyulabilir.
Daha sonra o ana kadar oluşan kanaat ve bulgular doğrultusunda uzman doktorlar tarafından duruma bakılır ve teşhis konulur. Bu ilk aşamada tedavi yöntemi ve kullanılacak olan tüp bebek ilaçları belirlenir.
Tüp bebek tedavisi kadının adet periyodunun 2.veya 3. günü başlanır.Uzman doktor hastanın muayenesi sonucunda o ayın kadın için doğru bir ay olduğunu düşünür ise tüp bebek tedavi protokolünü belirler.Kadınlar normalde her ay bir yumurta yumurtlamak için olgunlaşmaktadır. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansını arttırmak için olgun yumurtaların sayısı en az 3’e çıkartılmaya çalışılmaktadır. Bunun için uygun görülen periyotta ve uygun görülen ilaçlarla hormonlar baskılanır ve yumurta sayısı ya da kalitesi hedeflenir.

Yumurtalıkların Uyarılması süreci yaklaşık olarak 10-12 gündür.Bu süre içinde hormon enjeksiyonları ile yumurtalar uyarılır. Kullanılan ilaçlar kişiye, yaşa ve kiloya göre değişebilir. Yumurtaların gelişimi ultrasonografi ile doktorun önerdiği günlerde takip edilir.

Yumurta Gelişimi ultrasonografi ve (E2-LH) kan testleri ile yumurta hücresinin gelişimi izlenir. Yumurtlamayı arttırmak için hCG enjeksiyonu yapılır. hCG, doğal bir hormondur ve kadınların yumurtlamasını sağlar.

Yumurta Toplama vajinal Ultrasononografi ve iğne aspirasyonu teknikleriyle olgunlaşmış tumurtalar toplanır. İşlem sırasında lokal anestezi ya da sakinleştirici ilaçlar verilerek yapılır.yumurtaların toplanması 20-30 dakika sürebilir.Toplanan yumurta sayısı hastaya bildirilir.Aynı zamanda erkekten sperm alınır. Toplanan yumurta hücreleri laboratuarda uygun bir ortamda bekletilir.

Erkekten alınan spermler ICSI Mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta hücresinin içine enjekte edilir. Bu işlem yumurtalar toplandıktan 4-6 saat sonra yapılır.Yaklaşık 48-72 saat süren bir bekleyişten sonra embriyonun sağlıklı gelişip gelişmediği belli olur.

Embriyonun Transferi

Embriyonun rahmin içine yerleştirmesi işlemi tüp bebek merkezinin hastayı çağırdığı gün 2-5 gün içinde ağrısız bir şekilde 5 dk gibi kısa bir sürede gerçekleşir.Hasta klinikte 30dk -45 dk dinlendikten sonra evine gönderilir.Embriyo transferi işleminden 12 gün sonra hasta gebelik testi için kan verir.Gebelik testinin sonucuna göre doktor tarafından yönlendirilir.

Bu yazı 1179 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum