Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Tüp Bebek Tedavilerini daha anlaşılır olması için basamaklara ayırarak anlatmak size daha fayfalı olacaktır.

1. Problemin ortaya konulması ve tedavi planının çizilmesi,Çiftlere ait çocuk sahibi olmama sorununun nerden kaynaklandığını bulmak için gerekli tetkik,film,vb… ön araştırmaların yapılması ve sonucunda tüp bebek tedavisi uygundur kararı ile tedaviye başlama

2. Yumurtalıkları uyarılması:

Tedavinin ilk basamağını, hormon iğneleri ile yumurtalıkların uyarılıp çok sayıda yumurta geliştirilmesi ya da geliştirilmeye çalışılması oluşturmaktadır. Bunun için cilt altına uygulanan iğnelere adet kanamasının ikinci ya da üçüncü günü başlanılmakta ve iğne kullanım süresi ortalama 9 gün sürmektedir. Tedavi altındaki bayana iğneleri kendi kendine yapması tüp bebek ekibi tarafından öğretilmektedir. İğnelerden bir kısmı sabah saatlerinde, bir kısmı ise akşamüstü saatlerinde uygulanmaktadır. Kullanım saatleri çok katı olmayıp, 1–2 saatlik erken ya da geç yapma esnekliği bulunmaktadır. Bazı durumlarda iğnelere adet döngüsünün 21. günü başlanmakta, ya da doğum kontrol hapları kullanımı ile bir ön tedavi uygulanmaktadır. Bazen yumurtlamayı uyarıcı iğnelere ağız yoluyla alınan ilaçlar da eklenebilmektedir. Yumurtaların içinde bulunduğu foliküllerin gelişimini takip için 3, 4 ya da 5 kez anne adayı kontrole çağrılmaktadır. Kontroller sabah saatlerinde tok karnına yapılır. Kontrollerde ultrasonografi ve gerektiği takdirde hormonal incelemeler yapılmaktadır. İlaç dozları hekim tarafından düzenlenir. Bir sonraki kontrolün ne zaman yapılacağı bilgisi aileye verilir. Bu kontrollere baba adayı katılmayabilir.

3. Yumurtaların toplanması:

9 günlük yumurtalıkların uyarım sürecinin ardından foliküller yeterli sayı ve büyüklüğe erişince, yumurtaları olgunlaştırıcı son bir iğne olan hCG hormonu yapılır (pregnyl ya da ovitrelle). Bu iğnenin yapılış saatinden 36 saat sonra yumurtaların toplanması planlanır. Bu iğnenin belirtilen saatte yapılması / yaptırılmasına özen gösterilmelidir. Yaptırma saatinde esneklik bulunmamaktadır. Yumurtaların toplanması için anne adayı hastaneye aç gelmelidir (4 saat bir şey içmeden ve 8 saat bir şey yemeden). Yumurta toplama günü, eğer TESE ya da mikro – TESE gibi cerrahi işlemler ile sperm elde edilmeyecek ise baba adayının aç olması gerekmemektedir. Yumurta toplama günü baba adayından meni örneği alınarak dölleme işlemi için sperm hücresi elde edilecektir. Bu amaçla baba adayının kaç günlük cinsel perhize ihtiyacı olacağı bilgisi tüp bebek ekibi tarafından aileye bildirilecektir.

4. Dölleme aşaması:

Yumurtalar toplandıktan sonra 6 saat içerisinde eşin sperm hücreleri ile döllenirler. Sperm hücrelerinin durumuna göre ya klasik inseminasyon ya da mikroenjeksiyon ile dölleme işlemi gerçekleştirilir. Son yıllarda yapısal olarak en düzgün ve sağlıklı sperm hücrelerini seçmek için, IMSI olarak tanımlanan ve sperm hücrelerini 6000 kez büyüterek seçen dölleme tekniği geliştirilmiştir.

5. Embriyoların laboratuar ortamında gelişimleri:

Dölleme işleminden bir gün sonra yumurtalar kontrol edilir ve döllenip döllenmediklerine bakılır. Bu aşamada laboratuar ekibi aileyi arayarak kaç yumurtanın döllendiği ve transferin hangi gün gerçekleştirileceği bilgisini verirler. Embriyolar laboratuarda inkübatör adı verilen cihazlarda saklanır ve gelişimleri takip edilir.

6. Embriyo transferi:

Embriyo transferi; döllenmiş yumurta sayısını dikkate alarak ve gelişen embriyoların kalitesini değerlendirerek, yumurta toplama işleminden sonraki 2., 3., 4., 5. ya da 6. günlerde gerçekleştirilir. Her çift için başarı şansının yüksek olabileceği bir embriyo transfer günü vardır. Bazı aileler için 2. gün ya da 3. gün gebelik şansı açısından daha uygun iken, diğer bazı çiftler için en yüksek başarıyı 5. gün transferi sağlayabilir. Embriyo transferi öncesi hekim aileye kaç tane embriyo nakledileceği ve nakledilecek embriyoların kalitesi hakkında bilgi verir. Embriyo transferi için aç olmaya gerek yoktur. Embriyo transferi için ailenin çağrıldığı gün aile hastanede 3–4 saat zaman geçirecektir. O gün içerisinde transferin mutlak suretle yapılması gereken belirli bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Merkezin yoğunluğuna göre transfer uygun bir sürede gerçekleştirilir. Transfer öncesinde anne adayının bir miktar idrarının olması yeterlidir. Transfer ultrasonografik gözlem altında yapılır ve normal bir jinekolojik muayeneden farklı değildir. Bir kateter yardımıyla seçilen embriyolar rahim içerisine bırakılırlar. İşlem ağrısız ve rahat bir uygulamadır.

Transferden sonra anne adayı yürütülerek yatağına alınır ve burada 1–2 saatlik dinlenme sonrası taburcu edilir. Yürümenin, öksürmenin, arabaya ya da uçağa binmenin, tuvalette ıkınmanın, gülmenin, ağır bir nesne kaldırmanın, merdiven çıkmanın bebeklerin tutunması üzerine herhangi olumsuz bir etkisi yoktur. O nedenle aile dilerse şehir içindeki ya da dışındaki evlerine aynı gün içerisinde seyahat edebilirler.

Taburcu olurken hastaneden ayrılmadan önce merkez görevlilerinden mutlaka yapılan tedavinin tıbbi özetini, mümkünse transfer edilen embriyoların resimlerini, kullanacağınız ilaçların kullanım şemalarını ve merkezin irtibat telefonlarını alınız.

7. Embriyo dondurma:

Bazı tedavi denemelerinde transfer edilmek üzere seçilen embriyoların dışında, geride az ya da çok sayıda embriyo kalabilmektedir. Bu geride kalan embriyolar eğer uygun kalite ve morfolojik özelliklere sahip iseler, dondurulup saklanarak ileride tekrar bir gebelik şansı için kullanılabilirler. Geride kalan her embriyo dondurmak için uygun olmayabilir. Ayrıca bir tedavi denemesinde embriyo dondurulamıyor olunması, o tedavi denemesi için herhangi bir olumsuzluğun göstergesi de değildir. Türkiye’deki yönetmeliklere göre embriyolar, dondurulduktan sonra 5 yıl saklanabilmektedir ve kullanılmadıkları süre içerisinde, her yıl embriyoların saklanmasının devamına onay vermek için aile merkeze ulaşarak imza vermek durumundadır.

8. Gebelik testi:

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda bHCG adı verilen gebelik testine bakılır. Bu bekleme döneminde ortaya çıkabilecek karın şişkinliği, nefes darlığı, şiddetli kasık ağrısı, bulantı – kusma, ateş, vajinal kanama gibi problemlerde tedavi görülen merkez aranmalı ve bilgi alınmalıdır.

Op.Dr.Süleyman Tosun

www.drsuleymantosun.com

Bu yazı 522 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak