Tese-Mesa-Tesa-Pesa-Mikro Tese Nedir?

Paylaş
 

TESE (Testicular Sperm Extraction); açık operasyonla alınan testis dokusundan sperm elde edilmesi işlemidir.  TESA (Testicular Sperm Aspiration); iğneyle girilerek testis dokusundan sperm elde edilmesidir.
  MESA (Micro-Epididymal Sperm Aspiration); epididim organından operasyon mikroskobu yardımıyla sperm elde edilmesidir.
  PESA (Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration); epididim organından iğneyle girilerek sperm elde edilmesidir.
  Mikro-TESE (Microdissection TESE); testisten mikroskop eşliğinde sperm elde etme tekniğidir.
  Mikro TESE, testiste sperm üretiminin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Testisin ve epididim organının incelenmesi, ameliyat mikroskobuyla yapılmaktadır. Operasyon öncesi cinsel perhiz gerekmemektedir.

tese-tesa-pesaMikro-TESE ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir. Genellikle genel anestezi uygulanmaktadır. Operasyona altı saatlik açlıkla gelmeniz gerekmektedir. Operasyon yaklaşık olarak 1-2 saat sürebilir. Operasyondan sonra müşahade odasında 3-4 saat gözlem altında tutulduktan sonra evinize gidebilirsiniz. Birkaç gün ev istirahatı önerilir ve ağır bir iş ve fiziksel aktiviteden uzak durmanız istenir.   En son geliştirilen bu operasyon tekniğinde testisin tek bir kesiyle tamamen açılması ve dokunun mikroskopla yirmi kat büyütülerek sperm yapımı olan bölgelerin tespiti ve o bölgelerden doku örneklerinin alınması şeklinde yapılmaktadır. Dolayısıyla, eskiden uygulanan çoklu biyopsi yönteminden başarı şansı daha yüksektir ve daha fazla sayıda sperm elde etmek mümkün olmaktadır. Kişinin testisinden doku kaybı mikro cerrahi yöntemde çoklu biyopsi yöntemine göre yetmiş kat daha az olmaktadır. Bu da operasyondan testislerin en az zarar görmesini sağlayarak, testosteron hormonu salgılanmasını minimal etkilemektedir. Mikroskop altında yapılan mikro cerrahi yöntemin diğer bir avantajı testis dokusunu çevreleyen kapsüldeki damar yapısının görülerek, testisi besleyen damarlara zarar vermeden kesi yapılmasıdır. Bu, operasyon sonrası muhtemel komplikasyonları en aza indirgemektedir.  MESA/TESA yöntemleri tıkanıklığa bağlı olarak sperm çıkışı olmayan erkeklerde epididimden veya testisten sperm elde etme yöntemidir. Lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Çok kısa süren, ciltten küçük bir kesiyle yapılan uygulamadır. İşlem sonrasında hastalar yine aynı gün taburcu edilirler.

  Testisten sperm elde etme yöntemlerinden sonra sperm bulunursa mikroenjeksiyon için yumurtalar hazırsa aynı gün işlem yapılır. Spermin fazla olanları dondurularak saklanır. Dondurulan spermlerin tekrar kullanılmak üzere çözüldüklerinde başarı sansını arttırmak için sadece hareket eden spermler mikroenjeksiyonda kullanılır. Bu nedenle, spermlerin çözüldükten sonra hareketli olup olmadıkları çok önem taşımaktadır. Eğer hareketli sperm görülmezse erkeklerin yeniden TESE operasyonu olma riski vardır. Bu operasyonun ilk operasyondan en az 5-6 ay sonra yapılması önerilir. Azoospermi nedeniyle tüp bebek tedavisine alınan çiftlerde işlem günü yapılan biyopside sperm hücresine rastlanamazsa tedavi bu aşamada kesilir.

Bu yazı 891 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak