Düşüklerin Nedeni Nedir?
Paylaş
 

cinsel-yasam-sorun

Gebeliğin sonlanması, gebe kalmamakla bir olmasa da , her ikisinin  de hem fiziki hem de duygusal etkileri  yıkıcı olabilir. Özellikle de geçmişte başarılı bir gebelik olmuşsa, çiftlere genellikle ‘’denemeye devam etmeleri ‘’ söylenir. En az üç gebelik sonlanmadan test yaptırmaları istenmez. Ama bağışıklıkla ilgili yeni yapılan çalışmalar, otoimmün sorunu sebebiyle düşük olmuşsa, takip eden gebeliklerin daha kötü olacağını ortaya koydu. Eğer 35 yaşın üstündeyseniz, ilk düşükten sonra doktorunuza test yaptırmak istediğinizi söyleyin. Döllenen yumurtaların yaklaşık yarısı gebeliğe dönüşmez. Düşük yapmak bir yana, çoğu kadın gebe kalığını bile anlamaz. Kadınların %252’ten fazlası gebeliğin ilk üç ayında bebeği düşürür; 200 çiften birisinin ise iki veya daha fazla düşüğü olmuştur.

DÜŞÜK NEDİR?

Düşük, gebeliğin ilk 24 haftası içinde sonlanmasıdır. 24 haftadan sonra gebeliğin sonlanmasına ölü doğum denir.

DÜŞÜK SEBEPLERİ NELER?

Vakaların yaklaşık yarısında en sık rastlanan sebep gebelikteki kromozom anomalisidir.

Ameliyat veya enfeksiyon sebebiyle rahim boşluğunda meydana gelmiş biçim bozukluğu veya yapışıklık (yara doku) gibi olağan dışı kadın anatomisi, düşük sebeplerinin %10 ‘unu oluşturur.

Yetersiz progesteron üretimi gibi lüteal evre bozuklukları (LPDs) düşük sebeplerinin beşte birini oluşturur.

Düşüklerin %15 ‘inin sebebi belli değildir.

Diğer olası sebepler: bağışıklık sistemi etkeni dikkat edilmeyen diyabet veya gizli tiroit gibi- ,kusurlu sperm, üreme yollarında enfeksiyon veya embriyo yerleştiği sırada meydana gelen bir sorun

DÜŞÜK RİSKİ KİMLER TAŞIR?

Daha önce düşük yapmış olanlar

35 yaş üstü kadınlar

Anoreksisi olanlar

Sigara içenler

Günde iki kadehten fazla alkollü içki içenler

Kahve içenler. Kafein, hamile kadınların vücudunda, olmayanlara oranla çok daha uzun kalır. 3125 hamile kadında yapılan bir araştırmaya, orta veya çok kahve içen kadınların gebeliğinin ilk üç ayda, içmeyenlere oranla daha fazla düşük yaptığını orta koydu.

Röntgen ışınlarına maruz kalanlar veya uçakta fazla vakit geçirenler

Kurşun, civa veya organik çözücüler gibi çevre toksinlerine fazlaca maruz kalanlar

Ciddi bir hastalığı olanlar

Nasıl Düşük Teşhisi Konulur?

Tıptaki ilerlemeler sayesinde, düşüklerin %80 ‘inin sebebi tespit edilebiliyor ve çoğu sorun düzeltilebiliyor. Genellikle sırasıyla şu testler yapılır:

Yapısal anormallikler

Lüteal evre sorunları

Bağışıklık anormallikleri

Genetik hastalıklar

Nasıl Tedavi edilir?

Sistemik lupus eritematozis (SLE) vücudun bağ dokusunun iltihaplanarak iç organlara zarar vermesi otoimmüm bozukluğuna yol açabilecek antikorlar ilaçla tedavi edilebilir.

Doğal öldürücü hücrelerin (NK)yüksek seviyede bulunması, embriyonun dışlanmasını engellemek için immünoglobulin G(ıgG) insanın ürettiği antikor infüzyonu ile tedavi edilebilir. Çoğu yapı bozukluğu ameliyatla düzeltilebilir. Lüteral evre bozukluların da,   gebeliğin il 12 haftasında progesteron verilebilir. Bu hormon,   plasenta gelişince dek embriyoyu /fetüsü taşıyan  endometriyumun bozulmaması için gereklidir. Engelleyici antikorlarla ilgili bir sorun varsa anne, babanın akyuvarlarına bağışıklık geliştirebilir ama bu tartışmalı bir tedavidir ve her yerde uygulanmaz.

Aşırı derecede pıhtılı kanaması olan kadınlarda genellikle bu sorun genetiktir. Pıhtı sorunu, düşük dozda aspirinle çözülebilir.

Tamamlayıcı terapilerin faydası olur mu?         

Gördüğünüz fiziksel tedaviden başka, düşük yaptığınızda duygusal çöküntüyle de baş etmek zorunda kalırsınız. Suçluluk, depresyon, başarısızlık, ayrılık, kayıp, kıskançlık ve öfke hissedilir. Öncesinde fertilite sorunu yaşadıysanız veya düşük yaptıysanız, bebeği kaybetmek daha da travmatik olabilir. Bu hisleri kendinize uygun bir zaman içinde çözmeli ve doğru desteği (terapi, psikoloji danışmanlık veya destek grubu) almalı ve beraberindeki endişe ve stres duygularıyla başa çıkmayı öğrenmelisiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak