Spiral Nedir ? Spiralin Zararları

Paylaş
 

Spiral,  esnek maddelerden yapılmış olan bir tür doğum kontrol yöntemidir.Spiral  rahim içerisine kadın doğum uzmanı tarafından yerleştirilir. Rahim içi araç spermin kadın tüpüne ulaşmasını engelleyen etkili bir yöntemdir. Çıkartıldığı zaman gebelik hemen olabilir. Fakat son zamanlarda spiralin zararları kendini göstermeye başladı. Bizlerde bu nedenle sizleri bilgilendirmek adına, spiralin zararlarına anlatmak istedik.

Rahim İçi Araçların Zararları

1)      Gebelik: Spiral kullanımı esnasında görülen doğumların yaklaşık 1/3 ü spiralin kısmen yada tamamen atıldığının fark edilmemesi sonucu oluşmaktadır.Ancak RİA,  uterus içindeyken de doğumla zaman zaman karşılaşılabilmektedir.Rahim içi araç yerindeyken gebe kalan kullanıcılarda ,nadiren septisemi, septik şok ve ölüme sebep olabilecek düşük riski artar.Bu sebeple doğum teşhisi konulduğunda spiral çıkarılmalıdır.

Bayan gebeliğin devamını istemiyor ve gebelik süresi yasal sonlandırma sınırı içerisindeyse, bayana yardımcı olamak gerekir

İplikler servikal açıklıkta ya da servikal kanalın distalinde bulunamıyorsa ya da gebelik üç ayı aşmışsa , spiralin çıkarılması gayet zor olur.Eğer böyle bir durum mevcutsa tedavi amacıyla bayanla görüşülmelidir.

Bayan gebeliğin devamını istiyor , iplikler görülüyor ve gebelik on üç haftadan küçükse  spiral çıkarılmalıdır.Eğer rahim içi araç bu dönemde çıkarılacak olursa düşük riski diğer kadınlarınkiyle eşitlenir.Eğer bayan kabul ederse spiral nazikçe çekilerek çıkarılır. Spiralin çıkarılmasının ardından kramp tarzı ağrılar,kanama veya enfeksiyon belirtileri olabilir uzmana sevk ediniz.

Bayan gebeliği sürdürmek istiyorsa fakat spiralin çıkarılmasını istemiyorsa ona düşük  riskinin yüksek olabileceğini ve gebeliğin takip edilmesi gerektiğini anlatarak bunun zararları hakkında bilgi veriniz.

2)      Ektobik Gebelik:Spiral ,ektobik gebelik riskini artırmaz.Fakat ektobik gebeliğe karşı koruyuculuğu intrauterin gebelikten daha azdır.Bunun için spiral  kullanan bir bayanda oluşan gebeliğin ekstrauterun olma olasılığı yüksektir.Bu komplikasyon unutulmamalıdır.

3)      Pelvik İnflamatuvar Hastalık (PİH): Spiral yerindeyken oluşan pelvik inflamatuvar hastalık , fertilite kaybıyla sonuçlanabilelcek tuba ovariyen apseler yahut da genel peritonit gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.Pelvik enfeksiyon belirtileri ;Seks sırasında ağrı, normal olmayan vajinal akıntı,ateş,pelvikte veya karında ağrıyı kapsamaktadır.Eğer bu belirtiler uygulamadan birkaç adet dönemi sonrası görülürse , oldukça ciddi bir durum var demektir. Gerkeli tetkikler yapılmalı spiral çıkarılmalı ve antibiyotik tedavisine hemen başlanmalıdır.Eğer  ilk kırk sekiz saate rağmen düzelme olmamışsa uzmana yönlendirilmelidir.

4)      Uterus perforasyonu ve servikal perforasyon: Spirali takan uzmana göre bunun belirtilerinde değişiklik olmaktadır. Uzmanın deneyimine bağlıdır.Spiral uterusta üç yerde perforasyon oluşturabilir.

servikal duvar,     uterusun gövdesi,   uterin fundus

‘Spiral uterusu perfore etse bile iplikler servikal kanaldan sarkabilmektedir.Bu durumda perforasyon teşhisini koymak zorlaşmaktdır.Mutlaka uzman görmelidir.

Uterus perforasyonunun objektif bulguları spiralin ipliklerinin olmaması,eğer iplikler duruyorsa da spiralin histeroskopi,röntgen,ultrasonla saptanması gerekir.

Eğer uterus perforasyon teşhisi konulmuşsa spiral derhal çıkarılmalıdır.Tercih edilen yöntemse laparoskopidir.Çok iyi bir uzmanın çıkarması gerekmektedir. Çünkü zaman zaman parçanın içinde kaldığı tespit edilmiştir.

Bu yazı 910 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak