Spermi olmayan erkekler de baba olabilir !

Paylaş
 

spermSpermi olmayan erkekler de baba olabilir !
Eskiden pek çok erkek, menilerinde “canlı sperm” bulunmadığı için çocuk sahibi olamıyordu. Ama artık testislerdeki spermlerle baba olmak mümkün Çift çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık ‘yansında erkekle ilgili sorunlar görülüyor…
Hormonal bozukluklar, kanser tedavisi nedeniyle kemoterapi ya da radyoterapi uygulanması, testis kanserleri, testislerin doğuştan torbada olmaması, kabakulak ve genetik bozukluklar gibi nedenlerle bazı erkekte sperm üretimi olmayabilir.
Bazen de sperm üretimi olur ama spermi taşıyan kanallar tıkandığı için kısırlık sorunu ortaya çıkar… Ancak gelişen tıp, erkek kısırlığında mucizeler yaratıyor… Doçent Doktor. Ulun Uluğ, okuyucularımızın bu konudaki sorularım şöyle yanıtladı: Sperm sayısı düşük olursa nasıl bir yol izlenmelidir?

SORU: 41 yaşındayım ve 5 yıllık evliyim. Sperm sayısının çok düşük olduğu için çocuğum olmuyor. Bunun bir çözüm yolu var mı? Ahmet C./ İzmir
CEVAP: Spermin çok az olduğu durumlarda mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerekir. Tüp bebek uygulamalarında yoğun olarak kullanılan mikroenjeksiyon işleminde canlı sperm hücresi en fazla 400 kat büyütülmektedir. Yapılan bu büyütmede spermin genel morfolojik özellikleri (baş yapısı, boyun yapısı ve kuyruk yapısı) incelenebilir.
IMSI adı verilen yöntemle büyük büyütmeli objektifler ve özel optik sistemler aracılığıyla spermler 400 kat yerine 8000 kata kadar büyütülerek sperm başı içerisindeki bozuk yapılar ayırt edilebilmektedir.
Bu sayede normal ya da normale yalan spermlerin seçimi sağlanmaktadır.
DNA hasarı yüksek ise…
Sperm DNA yapısındaki hasarlar, döllenme başansızlığı, embriyo gelişiminin durması, kötü veya yavaş embriyo gelişimi gibi problemlere sebep olabilmekte ve dolayısıyla gebelik şansım olumsuz etkilemektedir.
Tüp bebek dışında DNA hasan yüksek olan spermlerin doğal yollardan gebelik elde etmesi de çok zordur.
Eğer sperm DNA hasan yüzde 8’den az ise yumurtaların DNA’sı spermlerin hasarlı olan DNA’sim tamir edebilir ve sağlıklı çocuk doğabilir.
Hiç sperm bulunmaması baba olmaya engel midir?
SORU: 36 yaşındayım ve 6 yıllık evliyim. Eşimde herhangi bir sorun yok. Ancak benim testlerimde azospermi yani spermim olmadığı tespit edildi. Acaba baba olma şansım var mı? Can T./ İstanbul
CEVAP: Gelişen teknoloji* artık çeşitli. , nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklere de baba olma fırsatı veriyor. Sperm sayısının net bir şekilde ortaya konulması için sperm analizinin yapılması önerilir…
“Mikro TESE” isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkündür.
Mikro TESE operasyonu; sperm üretim bozukluğu olan ve ilaçla tedavi edilemeyen erkeklerin bugün için çocuk sahibi olmalannda tek çözümdür.
Çünkü bu yolla testis dokularından, elde edilebilen spermler mikroenjeksi-‘ yon yoluyla eşlerinin yumurtalarına aktarılarak başardı bir şekilde embriyo gelişimi ve gebelik sağlanabiliyor.
Hormonlara bakılmalı Azospermi yani hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi at1 arım amalidir. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebilir. Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılır. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10-15 arasmda değişir.
Varikosel ameliyatı oldum neden baba olamıyorum?
SORU: 32 yaşındayım. 5 yıllık evliyim. Bana 2 yıl önce varikosel teşhisi konuldu ve ameliyat oldum. Buna rağmen çocuğum olmuyor. Acaba sebebi nedir? Sinan K./lstanbul
CEVAP: Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden biri de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikoseldir. Varikosel sorunu cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.
Ancak bu operasyonun sperm kalitesini biraz artırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmez ve tiip bebek tedavisi gerekir.

Bu yazı 827 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. fatih arslan dedi ki:

    1989 dogumluyum 2011 den beri yaklasik bes yildir evliyim. Cocugum olmuyor bir sefer tup bebek tedavisi gordum oda olumsuzdu. Bir kac uralojici kontrllunden gectim azospermi ve varikosal dendi. Neye inanacagimi sapittim banada yardim edin cocugum olurmu me yapmaliyim?

Bir yorum bırak