Sperm Donasyonu veya Sperm Bankasından Çocuk Sahibi Olmak Nedir?

Paylaş
 

Kadın herhangi bir sebeple yumurta üretemiyorsa, yumurta bağışından benzer şekilde erkekte sperm üretimi yoksa, sperm bağışından sperm bankasından yararlanılarak çiftler çocuk sahibi olabilmektedir.

Embriyo bağışında hem sperm hem de yumurta üretimi olmayan bir çifte embriyonun nakli söz konusudur. Üreme hücrelerine gamet denmektedir. Gamet ve embriyo bağışı telaffuz edilirken bile çekinilen bir konu, ahlâki ve yasal yönlerinin mevcut olmasıdır. Bazı çiftler kültürel, dini ve kişisel açılardan baktıklarında, gamet ve embriyo bağışını her yönüyle kabul edilemez bulmaktadırlar. Bu görüşlere saygı duyulmalıdır. Bazı ülkeler gamet ve embriyo bağışını serbest bırakırken bazı ülkelerdeyse belirli sınırlandırılmalarla bu uygulamalara izin verilmiştir. Bu işlemin çok titizlikle yapılması, kayıtların iyi tutulması ve yasal düzenlemelerinin eksiksiz yapılmış olması şarttır.
spermin olmamasıSPERM DONASYONU-Spermbank
Sperm bağışı yardımcı üreme tedavilerinde yüz yıldan fazla bir süredir dünyada kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde sperm donasyonuna izin verilmemektedir. Birçok ülkedeyse, alıcılara HIV geçiş riskini en aza indirmek için verici spermi dondurularak kullanılmaktadır. Hem verici hem de alıcı çifte yeterince danışmanlık ve tarama yapılması önemlidir ve programa alınmadan önce sperm bağışının psikolojik, ahlâki ve yasal sonuçları hakkında haberdar edilmelidir.

Spermbankasından sperm almak kimlere önerilir?

•     Çocuk sahibi olmak isteyen, kadının doğurgan olduğu fakat eşinde ya çok az sperm mevcut olan ya da hiç bulunmayan çiftler. Mesela; vazektomi sonrası, kanser sebebiyle kemoterapi veya radyoterapiyle testislerin hasar görmesi, normal boşalmanın gerçekleşememesi veya başka bir geri dönüşümsüz erkek infertilitesi nedenine bağlı olabilir.•     Çocuk sahibi olmak isteyen fakat eşinde hemofili, Duchenne kas distrofisi gibi kalıtımsal hastalık taşıyıcılığı bulunan çiftlerde.
• RH uyuşmazlığıyla ilgili aşırı duyarlılık kazanmış kadınlarda.
• Evlilik dışında çocuk sahibi olmak isteyen kadınların tedavisinde kullanılabilir.
• Eşi veya partneri HIV gibi tedavisi mümkün olmayan cinsel yolla bulaşıcı bir hastalığa sahipse.
spermi-olmayan-erkek-baba-olabilir-miSPERMBANKASINA SPERM VERİCİLERİNİN SEÇİMİ
Sperm vericileri gönüllüdürler. Bu sperm donörlerinin spermlerini bağışlamalarından ötürü hiçbir parasal kazanç sağlamadıklarını göstermektedir. Sadece giderlerinin makul bir kısmı karşılanmaktadır. Donörlere bazı ülkelerde para ödenmektedir. Sperm donörleri genellikle öğrencilerden veya ailesi olup da başkalarına da yardımcı olmak isteyen erkeklerden oluşmaktadır. Kişiler tanıdıkları birinden veya bebeğin her iki ebeveyne benzemesi amacıyla kocalarının akrabası olan birinden bağış almak isteyebilirler. Her iki taraf da razı oluyorsa bu yol kabul edilebilir. Ancak tanıdık bir verici kullanmanın etik, psikolojik ve ahlâki yönleri bulunmaktadır.
Sperm bağışı için sağlıklı, normal zekâ düzeyine sahip, fertil, genetik veya kalıtımsal hastalık taşımayan kişiler seçilir. Verici yaşı 18 ile 55 yaşlar arasında değişebilir. Bu kişilerin kendi sağlıklı çocuklarının bulunması tercih sebebidir.
Merkez, bağış yapan kişinin doktoruna ulaşarak donörün bağış yapmasına mani olabilecek herhangi bir durumunun olup olmadığını araştırılabilir.
Spermlerin dondurulması sırasında bazı spermler ölebileceğinden, donörlerin verdiği örnekte yüksek sayıda normal, hareketli sperm bulunuyor olması önemlidir.
Sperm donörleri detaylı fizik ve genital muayeneden geçirilmeli, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından dikkatlice araştırılmalıdır. Bu bulgulardan herhangi birine rastlanması durumunda adaylar donör olarak kabul edilmezler.

SPERMBANKASINA SPERM VERİCİLERİNİN TARANMASI

Bütün verici adayları enfeksiyöz ve genetik hastalıklar açısından taranmalıdır. Enfeksiyöz ajanlar arasında HIV, hepatit B ve C, sitomegalovirüs, sifiliz, klamidya ve gonore yer almaktadır. Genetik hastalıklar açısındansa kistik fibroz taşıyıcılığı ve karyotip dikkate alınır. Donörlerin kan grubu ve Rh durumu da tespit edilir. Bazı etnik gruplara has taramalar da yapılır.
Bütün vericilerin spermleri dondurulup, en az 6 ay karantina altında tutulmalıdır. Bu sayede sperm kullanılmadan önce özellikle HIV aşısından tekrar test edilme şansı doğar. Ancak yine de hiçbir tarama testinin tam garanti sağlayamadığı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Her zaman ufak bir ihtimalle enfeksiyon ve genetik hastalık riski mevcuttur. Eğer bütün tarama testleri normalse sperm bağışı yapacak kişiden yaklaşık yirmi dört kez meni toplanır (haftada 1-2 kez). Her örnek yeterliyse analiz edilip dondurulur.

Bu yazı 823 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak