İyi Sperm Nasıl Olur ?

Paylaş
 

Kadınların aksine erkekler her zaman doğurgandır.Ergenlikten itibaren, sürekli sperm üretirler; yetişkin bir erkek, hergün milyonlarcasını üretir.

Hormonlar ve Sperm Üretimi

spermHormonal sürecler kadın ve erkete birbirine çok benzer.Her ikisinde de hipotalamus,gonadotropin salglayan hormonu [GnHR] salgılar.Erkeklerde her 60 veya 90 dakikada bir gerçekleşen bu durum,hipofiz bezlerinin,folikül uyarıcı hormon [FSH] ve lüteinize edici hormon [LH] salgılanmasını tetikler.Bir erkek,ay boyunca eşit hızla FSH ve LH üreterek,sperm hücrelerinin sürekli oluşup olgunlaşmasını sağlar.Yani teoride her zaman fertildir.Ama bu fertilite,FSH ile LH arasındaki mükemmel dengesinin sürekli korunmasına bağlıdır.
Testisler,yumurtalıklarla kabaca aynı boyuttadır ve vucudun dış bölgesindeki skrotal torbaların içinde yer alırlar.Seminifer tübül denilen binlerce kanalcık içinde meydana gelirler.Sperm tamamıyla olgunlaştığında tübülden ayrılır ve testisin arka kısmına bağlı uzun bir kanalcık olan epididimise girer.Bu tüp, şaşaırtıcı bir şekilde 6 m uzunluğunda ama sadece 0,085 mm çapındadır.

   Sperm ile İlgili Gerçekler

 • Bir yumurtanın oluşması için 23 hücre bölünmesi yeterli olurken,spermin meydana gelmesi için 380 hücre bölünmesi gerekir.
 • Her bir testiste, saniyede 1500 kadar sperm üretilir
 • Sperm saatte 3 mm hızla yüzer.
 • Erkek bir seferde 300 milyon sperm boşaltsada bunlardan bir milyon kadarı servikse ulaşır.En fazla 200 tanesi Fallop tüpüne gidebilecek ve bir yumurtayı dölleme şansına sahip olacaktır

İyi Sperm Nasıl Olur?

Üç Önemli kriter vardır;
 • Sperm sayısı: Ortalama sayı,meninin her milimetresinde 20 milyondan fazla olmalıdır.
 • Morfoloji:Spermin şeklidir.
 • Hareketlilik:Spermin ne kadar hızlı yüzdüğü ve nasıl hareket etdiğini belirtir.

Genel olarak sayı ne kadar fazlaysa, normal spermlerle hareketli spermlerin sayısı o kadar fazla olur; bu yüzden gebe kalma şansı yükselir.

Bu yazı 1172 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. selam dr.Halil Ibrahim tekin bey
  ben Cemalettin Edebali 1974 dogumlu biriyim cin halk cumhuriyetinde sizere yaziyorum ,,,,
  benim bir sorunum var bu sorunumu sizere acmak ve sizlerden bu konuda firkir yardimi istiyorum ,
  cin halk cumhurieytinde yasiyorum 2 yilla yakin evliyim esim ben de yas olrak boiraz buyuk cocuk sahibi olmak istiyorum , ama cocugum yok burda doktorlara gittim test yaptilar sperm sayisinin dusuk oldugunu soylediler
  sper sayisini nasil cogalir veya hangi gida veya meyvelerle cogalir ,inanin benim hic bilgim yok ,sozlerden bu konuda fikir yarimi almak istiryorum
  test sonuclari==
  ———A level sperm sayımı (hızlı ileri hareketli) 82 adet 26.45%
  ———B-sperm sayısı (yavaş ileri hareketli) 50adet16.13%
  ——–C-düzey sperm sayısı (non-ileri-hareket 62 adet 20.00%
  ———Çok yavaş veya sabit) 116 D düzeyi sperm sayımı 37.42%

  sper sayinin cogalmasi nasil olur derin bilgileirnize ihtiyacim var
  vereceginiz her fikir ve tavsiyeniz icin simdiden tesekkur ederim
  saygilarimla

Bir yorum bırak