Rahim Nakli Olan Kadın Anne Oldu
Paylaş
 

Tıp tarihinde ilk kez rahim nakli yapılan 36 yaşındaki bir kadın  İsveçte doğum yaptı.Böylece rahimi olmayan kadınlara umut ışığı doğdu.

İsveçli kadına, geçen yıl menopoza girmiş, iki çocuk sahibi 61 yaşındaki yakın bir aile dostundan alınan rahim nakledildi.Sezaryenle dünyaya gelen bebek  erkek ve annenin durumlarının çok iyi olduğu belirtildi.

Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Biriminde  görevli doktor Mats Brannstrom artık rahim nakli ile bebek sahibi olmanın kolaylaşacağı görüşünde: ‘‘Bundan sonraki gelişmeler konuyla ilgili araştırmalarımızın sonucuna bağlı olacak. Ama ben artık bu sorunun rutin klinik tedavisi ve yine rutin ameliyatla çözüleceğini düşünüyorum.’‘

Vücudunun organı reddetmemesi için ilaç tedavisi gören kadın, nakilden yaklaşık altı hafta sonra rahmin sağlıklı olduğunun göstergesi olan adet görmeye başlamıştı.

İsveçli doktor Liza Johannesson anne ve bebeğin sağlık durumları ile ilgili şunları söyledi: ‘‘Onların çok iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Elbette çok mutlular ve sağlık durumları çok iyi. Anne ve baba ikisi de çok mutlu. Şimdi onlar artık bir aile oluşturmak için çalışacak.’‘

Ameliyatı gerçekleştiren ekip nakilden bir yıl sonra organın iyi çalıştığından emin olunca kadından alınan yumurta ve kocasının spermini kullanarak tüp bebek laboratuvar ortamında dölledikleri tek bir embriyoyu kadının rahmine yerleştirmiş ve gebeliği elde etmişlerdi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak