Aşılama Tedavisi (inseminasyon)

Paylaş
 
Rahim içi inseminasyon (Aşılama) veya suni inseminasyonda amaç,döllenmeye yardım etmek için aktif spermi yumurtaya yakın yerleştirmektir.

AŞILAMA TEDAVİSİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Aşılama, klomifen kullanılarak ovülasyon indüksiyonunun başarılı olmadığı kadınlar için bir sonraki adımdır.Sperm kalitesiyle ilgili bir sorun olduğunda ,az sayıda anti-sperm antikoru bulunduğunda, servikal mukus saldırganlaştığında ,FSH seviyesi çok yükseldiğine veya sebebi bilinmeyen bazı infertilite ve endometriosiz sorunlarında ,doğal döllenmeyi desteklemenin bir yoludur. Fallop  tüpleri tıkalı veya eşinin sperm sayısı çok düşük veya bulunmayan kadınlara tavsiye edilmez.

AŞILAMA TEDAVİSİ NASIL ETKİ EDER?

Ovülasyondan sonra serviksten bir kateter yardımıyla rahme doğrudan yıkanmış sperm enjekte edilir. Aşılama tedavisinde , folikülleri uyarmak için klomifen veya tedavi merkezinin uygulamalarına bağlı olarak iğne kullanabilir. HCG (  human koryonik gonadotropin) enjeksiyonu ile ovülasyon başlatılabilir. Ovülasyona mümkün olduğunca yakın bir sürede (ideali altı saat içinde) uygulanır; bu da ultrasonla veya ovülasyon kitiyle tespit edilir. Tedavi merkezi iki aşılama yapılmasını önerebilir – biri ovülasyondan önce , diğeri ovülasyon zamanı. Protokoller tedavi merkezlerinde farklılık gösterebilir.

AŞILAMA TEDAVİSİ VE İLAÇLAR

asilama tedavisi iui

Tek başına aşılama tedavisiyle , her adet döneminde %10 başarı şansı vardır. Klomifen kullanılmasıyla bu oran %10 -15‘e çıkar. Bir önceki denemede klomifen tek başına yeterli olmamışsa , ikisinin birlikte uygulanması tavsiye edilir. Aşılama ile HCG enjeksiyonunun – folikülün olgunlaşmasına ve yumurtanın serbest kalmasına yardım etmek için  birlikte kullanılması da başka bir seçenektir. Aşılama tedavisinin her aşamasınd , başarı şansını arttırmak için gerekli ilaçların tesiri  daha da kuvvetlenir . Bu ilaçların maliyeti  ve tesiri sebebiyle , en hafifinden başlanılması ve eğer başarı sağlanmazsa dozun arttırılması  önerilebilir.  Aşılama tedavisi görürken haftalık akupunktur yaptırmak veya diğer tamamlayıcı tedavilere başvurmak faydalı olabilir.

Aşılama tedavisinin başarı oranı nedir?

Bir adet dönemi içinde başarı oranı % 10 ‘dur. Ama ilaçlarla bu oran arttırılabilir.

Aşılama Tedavisi Ne kadar sürer ve ağrılı bir uygulama mıdır?

Birkaç dakika sürer. Genellikle çok az bir rahatsızlık verir veya hiç hissedilmez: serviks öncesinde yıkandığı için ıslaklık hissedebilirsiniz. Genellikle sonrasında kramp girdiği hissedilir.

Aşılama tedavisi sonrasında dinlenmem gerekir mi?

Evet . Uygulamadan sonra en az 30 dakika sırtüstü yatın ve bir süre ağır hareket edin.

Tüp bebek tedavisine geçmeden önce kaç kez aşılama tedavisi denemeliyiz?

Genellikle klomifenle birlikte ve sonrasında iğne yaptırmak suretiyle üç aşılama tedavisi ile başarı elde edilir. Yaşınızı dikkate alın üç  aşılama tedavisi adet dönemi beklemek , sizin tüp bebek tedavisine başlamanızı 4-6 ay kadar geciktir.

Bu yazı 1431 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. aynur dedi ki:

  ben tüplerimi bağlatmıştım ama tekrar çocuk sahibi olmak istiyorum ne yapmalıyım?

  • bendeniz00 dedi ki:

   Bu tür konularda bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz ve çocuk sahibi olmak için ne tür bir yol izlemeniz konusunda kendisinden bilgi almanız gerekmektedir.

  • bendeniz00 dedi ki:

   Bu konu ile ilgili sitemizdr yer alan uzman doktorlara soru sorarak bilgi almaniz mumkundur.

  • ytopcu dedi ki:

   Tüpleriniz tıkalı ise sadece tüp bebek tedavisi ile gebe kalabilirsiniz.

 2. Kadınlar Kulübü dedi ki:

  Aşılama tedavisi kaç gün sürer, hangi ilaçlar kullanılır?

 3. […] Aşı­la­ma, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir iş­lem­dir. Ha­zır­la­nan sperm­ler in­ce bir ka­ta­ter yardımı ile ra­him içi­ne ve­ri­lir. İşlem sonrası hastane de ya da merkezde dinlendirilen anne adayı günlük yaşamına döndürülür. Gebelik testine kadar luteal faz desteği için doktorunuz ilaç önerecektir. […]

 4. sinan dedi ki:

  ıyı gunler esim e 2. aşılama yaptırıcaz yarın ama bugun adeti geldi iğneleri biraz fazla kullandı yumurtaların çatlaması için yanı bu durumda asılama yapılırmı

Bir yorum bırak