Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Paylaş
 

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) nedir?

Rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.Kadın adet kanamasının bitiminden 1 hafta içinde çekilmesi en uygun zamandır. Çünkü adetten sonra endometrium tabakası dökülerek inceleceği için rahim içi daha net değerlendirilir ve tübal açıklık (ostium) da daha belirgin hale gelir.

Genellikle ağrılı bir işlemdir.Günümüzde HSG cihazlarında ki tenik gelişme nedeni ile ağrısız şekilde yapan cihazlarlar bulunmaktadır. Radyologlar veya kadındoğum uzmanları tarafından çekilip değerlendirilmesi uygundur.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi olarak bilinen histerosalpingografi (HSG) çekilirken hastaya masada floroskop (canlı röntgen görüntüleyicisi) altında pozisyon verilmesi sağlanır. Uzman doktor hastanın vajinasına muayene aleti yerleştirir. Rahim boynu temizlenir ve rahim boynunun ağzına bir alet (kanül) yerleştirilir.Doktor, kanül vasıtasıyla rahim içini iyot (kontrast) içeren bir sıvı ile yavaşça doldurur. Kontrast ardından tüplere girer, tüpleri boylu boyunca gösterir ve eğer açık iseler uçlarından dökülürler. Rahim içinde veya tüplerdeki herhangi bir anormallik monitörde görülecektir. Rahim filmi yumurtalıkları değerlendirmek veya endometriozis tanısı koymak için çekilmez. Sıklıkla, masa üzerinde hasta pozisyonu değiştirilerek rahim ve tüplerin yan görüntüleri alınır. HSG çekimi sonrası hasta normal aktivitelerine hemen dönebilmesine rağmen hekimler kadınlara  1-3 gün cinsel ilişkiden kaçınmalarını önerirler.

Rahim Filmi Neden İstenir?

HSG rahim ve tüplerle ilgili herhangi bir anormalliğin ortaya çıkarılmasında oldukça önemli bir rol oynar. Rahim içinde yapışıklık, polip, myom, cerrahi değişiklik, adenomyozis gibi anomaliler HSG’de belirlenen uterin anomalilerdir. Tüplerde tıkanıklık, polip, hidrosalpenks, tüba çevresinde yapışıklık, salpingitis istmika nodosum gibi anomaliler de HSG ile tüplerde görülebilen anormal oluşumlardır. HSG çekerken kanama, enfeksiyon gibi muhtemel bir çok komplikasyona karşı dikkatli olmak ve bu konuda titiz çalışmak gerekir.

İnfertilite kısırlık  vakalarında, üst üste düşük yapanlarda, tüp ligasyonu yapılanların postoperatif değerlendirmesinde, tüplerin tekrar açtırılması istendiğinde, bazı myomektomi vakalarından önce rahim içi ve tüplerin değerlendirilmesinde HSG’nin oldukça önemli bir rolü vardır.

Rahim iç tabakası endometriumun ve gebeliğin değerlendirilmesinde en fazla ultrasonografi kullanılır. Rahim içinde polipler ya da anormal uterin kanamalarda endometrium değerlendirilmesinde ultrasonun rolü önemlidir.

Oysa ki uterus kontürü, myomların lokalizasyonu gibi ultrasonda tam belirlenemeyen durumlarda özellikle magnetik rezonans (MR) incelemesi oldukça önemlidir. Son yıllarda HSG’nin değeri giderek artmaktadır. HSG filmi, HSG görüntülerini çok iyi yorumlayan tecrübeli radyologlar tarafından değerlendirilmelidir.

Rahim filmi HSG sonrası gebelik oluşabilir mi?

Film çekildikten sonra hasta da var ise küçük tıkanıklar açılabilir .İlk birkaç ay içerisinde küçük te olsa gebelik  olasılığı %3-4 artabilir.

 

Bu yazı 846 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak