Prof. Dr. Semra Kahraman

Paylaş
 

Prof. Dr. Semra Kahraman Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1981 yılında mezun olmuş ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını 1989 yılında tamamlamıştır. 1991 yılında Norveç’te Oslo Üniversitesi ve Haugesund Fertility Center’da 1 yıl süre ile IVF konusunda çalışmalar yapmış ve 1993 yılında Ankara’da Sevgi Hastanesi IVF Merkeprofdr_semrakahramanzi’ni kurmuştur.

1994 yılında AÜTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan doçentlik unvanını almıştır. Türkiye’de ilk kez ICSI tekniğini uygulamış ve ilk gebelikleri elde etmiştir. 1996–1997 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde sırayla Cornell Medical Center ve Reproductive Genetics Institute’de çalışmalarda bulunmuştur. Embriyo dondurma teknikleri ve preimplantasyon genetik tanı yöntemlerinin ülkemizdeki ilk uygulayıcısı olmuş ve ilk gebelikleri elde etmiştir.

2000 yılında İstanbul’da Memorial Hastanesi IVF ve Üreme Genetiği merkezini kurmuştur. 2003 yılında embriyonik kök hücre çalışmalarını Türkiye’de ilk kez başlatarak, 11 adet uluslararası kayıtlı embriyonik kök hücre dizisinin eldesini sağlamıştır.

2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum anabilim Dalı’nda Profesörlük unvanını almıştır. Preimplantasyon Genetik Tanı International Society (PGDIS) kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. Reproductive Biomedicine Online (RBMOnline) Dergisi editorial board’unda yer almakta, Human Reproduction, Fertility-Sterility ve RBMOnline dergilerinde bilimsel hakemlik yapmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok bilimsel kuruluş üyesidir.

2008 yılında Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM) tarafından Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülü ile ödüllendirilmiştir. Basılmış 3 kitabı ve çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi mevcuttur. Halen çalışmakta olduğu İstanbul Memorial Hastanesi IVF Merkezi Sağlık Bakanlığı tarafından seçilmiş Eğitim Merkez’lerinden birisidir.

2011 yılında Journal of Reproductive and Stem Cell Biotechnology(JRSCB)’in yönetim kurulu üyesi olmuştur.

2011 yılında ABD’de yapılan toplantıda oy birliği ile Preimplantasyon Genetik Tanı International Society (PGDIS)’nin 2013 – 2015 dönem başkanlığına seçilmiştir.

Bu yazı 868 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak